Yunanistan’ın Hayalet Köyünün Hikâyesi

Ropoto batmaya başlamadan önce küçük ve güzel bir Yunan köyüydü. Bir zamanlar Yunanistan’ın orta kesiminde mutlu ve huzurlu bu yer, 300 ailenin eviydi. Dün yaşamın olduğu yerde bugün bir harabe yatıyor.

Bu hayalet köy, onun büyüleyici sokaklarında yetişen sakinleri tarafından terk edildi.

2012 yılında köyü bir trajedi vurdu ve bir heyelan araziyi alt üst etti. Evleri ve alt yapıyı dağın aşağısına sürükleyerek halen daha yavaş yavaş batırmaya devam ediyor. Üstelik bu güne kadar devletten hiç kimse durumu tespit etmek ve bir değerlendirme yapmak için köye uğramamış. Ropoto halkı yıkıcı felaketten sonra bir süre dişini sıkmış ama hiçbirine yardım teklif edilmemiş. Ve sonunda onların memleketi haritadan silinerek kolayca unutuldu.

Köy tamamen yaşanamaz durumda ve hala ev sahiplerinden harap olmuş evler için emlak vergisi de talep ediliyor. Bugünkü ekonomik koşullarda Yunan hükümetinin de ne yapabileceği meçhul. Peki, Ropoto’ya kim yardım edebilir? Durum kasvetli görünüyor.

ropoto6

GreekReporter benzeri görülmemiş bir doğal afet yaşanması sonucunda terk edilen köy hakkında belgesel yapmak için şehre geldi. Orada doğan eski Ropoto Konseyi Başkanı tarafından gezdirilen film ekibi unutulmuş hayalet kasabanın dokunaklı hikâyesini anlatıyor. Bu belgesel şu an için onların seslerini duyurabilmeleri adına tek umutları.

What's your reaction?

tr_TRTurkish