İsveç’te Kadınların Yükselen Sesi

İsveç’te Femtastic, cinsel şiddet mağdurlarına erkek egemen müzik sektöründen bir ses veriyor.

Dünyanın en ilerici görünen ülkesinde bile toplumsal sorunları örtbas etmek kolay olabilir. Bunun, sık sık ilerici ütopya olarak görülen İsveç’te olduğunu bilmek şaşırtıcı olabilir. İsveç’te bildirilen tecavüz sayısı 2013 ve 2014 yılları arasında 11 vaka eklenerek artmıştır. Orada, kadın hakları savunucuları, hala “açık rızadan yoksun cinsel eylem” yerine, “kuvvet ve şiddet” gibi terimlerin geçerli olduğu ülkenin yasal tecavüz tanımıyla mücadele ediyor.

Tecavüz bu şekilde tanımlandığında, insanlar birine “Hayır,” dediğinde ya da fiziksel bir saldırıyı def edemediğinde bu durum yasal bir saldırı olarak kabul edilmez. Şiddet şartının kaldırılması, hikâyeleri büyük ölçüde göz ardı edilmiş mağdurlar için adaleti daha erişilebilir hale getirecektir.

A Woman’s Place’in 6. bölümü için, Kassidy Brown ve Allison Rapson, erkek egemen olarak gördükleri müzik endüstrisine daha fazla kadını dâhil etmek için çalışan, kadın DJ’ler, rapperlar ve müzisyenlerden oluşan bir kolektif olan Femtastic’in üyeleriyle konuştu. Kolektif sayesinde üyeler, özellikle cinsel şiddet mağdurlarına bir ses olmayı umut ediyor.

Rapson görüşme için şunları söylüyor;

“Femtastic kadınlarıyla görüştükten sonra, hemen albümlerini indirdik ve bu yolculuğun geri kalanı için bir marş gibi oldu. Güçlü ve yenilmez olduğunu hissettiriyor.”

Femtastic, FATTA gibi şarkılarla – yüzlerce kadından cinsel şiddet hikâyeleriyle tecavüzü ele alan bir şarkı- seyircilerin kendini yükselmiş hissetmesini ve kendini cinsel saldırı kurbanlarına kendilerini güçsüz hissettiren İsveç “rıza” yasalarını teşhir etmeyi umuyor.

“İsveç onların elde ettiği tüm ilerlemeler için kutlamalıdır,” diyen Rapson ekliyor, “Onlar eşit haklar konusunu olabildiğinde ileriye götürdüler. Ama yine de yapılması gereken çok iş var ve onlar bunun için gerçekten yaratıcı yollar buluyor.”

tr_TRTurkish