YouTube, Demi Lovato, John Legend, Charlie Puth, Troye Sivan, T-Pain ve Daha Fazla İsmi Taklit Edebilecek Yapay Zeka Müzik Oluşturucu Testini Başlatıyor

Bu gerçek mi, yoksa YouTube’un robot şarkıcısı bir pop yıldızının vokal stilini mi kopyalıyor?

YouTube, Google’ın DeepMind yapay zeka laboratuvarıyla birlikte geliştirmekte olduğu yeni yapay zeka müzik deneylerini duyurdu. YouTube’un AI testlerinin en ilginç (ve muhtemelen en kafa karıştırıcı) olanı YouTube Shorts’taki Dream Track. İşleyiş şekli şöyle: Bir kullanıcı, oluşturma istemine bir fikir yazıyor ve katılımcı bir sanatçıyı seçiyor, ardından da o sanatçının yapay zeka tarafından oluşturulan sesini içeren, 30 saniyeye kadar uzunlukta orijinal bir şarkı bölümü üretiyor.

YouTube, Dream Track deneyinde işbirliği yapmayı kabul eden dokuz sanatçıyla çalışıyor: Alec Benjamin, Charlie Puth, Charli XCX, Demi Lovato, John Legend, Papoose, Sia, T-Pain ve Troye Sivan.

Dream Track, Google DeepMind’ın “bugüne kadarki en gelişmiş müzik üretme modeli” olan Lyria tarafından destekleniyor. Şu anda Dream Track ve YouTube’un diğer yapay zeka müzik araçlarının “yalnızca küçük bir grup sanatçı ve yaratıcının kullanımına sunulduğunu” belirten YouTube, bunun “gelecekteki ürün ve araçlara bilgi vermek için geri bildirimleri” teşvik ettiğini de sözlerine ekledi.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

görsel: getty images

tr_TRTurkish