Yayın Platformlarında Bir Milyondan Fazla Manipüle Edilmiş Parça Olduğu Ortaya Çıktı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Spotify gibi çeşitli yayın sitelerinde bir milyondan fazla “manipüle edilmiş” şarkı olduğunu ortaya koydu.

Teknoloji şirketi Pex, dijital hizmetlerdeki telif hakkıyla korunan içeriğin analizinden sorumlu. Kasım 2023 itibariyle derledikleri veriler, Apple Music, TIDAL ve Spotify dahil olmak üzere yayın hizmetlerinde bir milyondan fazla parçanın manipüle edildiğini gösteriyor.

Bir şarkı manipüle edildiğinde, orijinal halinden değiştirilmiş demektir. Örneğin, parça hızlandırılmış ya da yavaşlatılmış olabilir. En çok dinlenen değiştirilmiş şarkılar arasında Childish Gambino’nun ‘Heartbeat’ ve Lady Gaga’nın ‘Bloody Mary’ şarkılarının sırasıyla 19 milyon ve 25 milyon akışa sahip daha hızlı versiyonları yer alıyor.

Bu manipüle edilmiş parçalar, kullanımları için yasal bir lisans olmadığı için telif hakkı yasasını ihlal etmektedir. Şarkıların orijinal sanatçıları, kullanımları için herhangi bir telif ücreti almıyor.

Pex CEO’su Rasty Turek Music Business World’e şunları söyledi: “Esasen bu gibi içeriklerin keyfini çıkarmaya çalışan büyük bir takipçi kitlesi var. Nightcore miksleri ve benzerleri. Ve ben bu hareketin meşru bir kaynağı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bu tür müzikten hoşlanıyorlarsa, kesinlikle buna erişebilmeliler.”

“Ancak aynı zamanda, uygun atıfta bulunulması gerekmektedir ve bu, sanatçının esasen gidip balık avlamasından çok platformlara ve hizmetlere bağlıdır.”

Spotify, telif hakkı dağılımını değiştirerek sitesine yüklenen büyük miktardaki müzikle mücadele etmek için adımlar atıyor. Spotify’daki tüm müziğin dörtte birinden fazlası çalınmıyor. İsveçli yayın platformunun yeni politikası, herhangi bir telif hakkı almadan önce şarkıların 1000’den fazla akışa sahip olmasını gerektirecek; ancak bu politikanın manipüle edilmiş müzik kullanımını nasıl önleyeceği belirsiz.

Bu arada, 17 Ocak’ta Avrupa Parlamentosu Üyeleri, AB içinde müzik yayın platformlarından kayıt yapan müzisyenlere adil bir tazminat ödenmesi için yeni bir yasal çerçeve oluşturulmasını desteklemek üzere oy kullandı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

faroutmagazine.co.uk

tr_TRTurkish