Yalnayak’tan İnsanın Geçici, Rüyaların Kalıcı Olduğu Bir Evren Tasvirİ: Yeni Şarkı ‘Düşler’ Yayında

‘Mars’ta Değilim’, ‘Yan Yana’ ve ‘Binboğa’ gibi single’larıyla tanıdığımız ve müziklerini “uzaysal bir saykedelik elektro-funk / rock füzyonu” olarak tanımlayan Yalnayak; ilk albümü üzerinde çalışmaya devam ederken yeni bir şarkı daha paylaşmayı ihmal etmedi.

Gelecek albümden dinleyeceğimiz ikinci şarkı olan ‘Düşler’ 14 Nisan itibariyle tüm müzik servislerinde yerini aldı.            

‘Düşler’; insanın geçici, rüyaların kalıcı olduğu bir evreni tasvir ediyor. Yalnayak’ın alametifarikası olan tanıdık ama yeni saykedelik sound’u ve Damla Temel’in etkileyici vokalleriyle ‘Düşler’; sizi hayalini kurdurduğu yeni dünyalarda dans ettirmeye çağırıyor.

Adını Nazım Hikmet’in aynı isimli şiirinden alan Yalnayak, Anadolu ezgilerinden aldığı ilhamla dertlerini uzaysal bir saykodelik elektro-funk / rock füzyonu ile anlatıyor. İstanbul merkezli grubun kendine has soundu; Damla Temel’in sıcak vokalleri, Netam’ın elektronik sesler ile beslediği aranjmanları, Batuhan Camcı’nın zıplatan bas groove’ları ve Semih Düz’ün funky gitar riff’lerinin bir potada eritilmesiyle ortaya çıkıyor.

Şu ana kadar düzenli olarak single yayınlayan Yalnayak, 2021 yılında “Mars’ta Değilim” single’ıyla ile iyi bir çıkış yakaladı ve dinleyenleri nasıl bir müzikal dünyanın beklediğinin sinyallerini verdi. Aynı yıl yayınladıkları “Sakla Zamanı” ve “Yan Yana” teklileri de grubun sound ve his yelpazesini genişletti.

Yalnayak’ın 2022’de yayınladığı ve Barış Manço’ya ithafen yazdığı “Binboğa”, Spotify’ın “Global Groove” listesine girerek dünyanın dört bir yanından dinleyicilere ulaştı. Grubun çıkış albümünün ilk şarkısı “Hepimiz Biriz” ise 10 Mart’ta Ürdün merkezli kayıt şirketi “Alt Orient” tarafından yayınlandı.

What's your reaction?

tr_TRTurkish