Overkill’ın Yeni Albümü ‘Scorched’ Yayında

Thrash metal sahnesinin temel taşlarından Overkill’ın yeni albümü ‘Scorched’ Nuclear Blast aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Overkill, kendinden beklendiği gibi diskografisine bir yıldız daha ekleyip dinleyicinin yüreğine dokunacak bir albümle daha çıkıyor karşımıza. Klasik thrash metal işlemelerinin yanı sıra yıllara meydan okuyan bir grubun olgunlaşan işçiliğine keyifle kulak veriyoruz.

Grubun yirminci stüdyo albümü olan “Scorched” için tüm üyelerin kendi başlarına kayıt yaptıkları yeni bir kayıt ortamı sunduğu belirtiliyor. Albümün miksajını Colin Richardson ve yardımcı mühendisi Chris Clancy üstlenirken, Johnny Rodd vokal kaydında sürece dahil oluyor, Maor Appelbaum ise mastering ve son rötuşlara imza atıyor. Grup, albüm kapak resmi için ise Travis Smith ile çalıştı.

Şarkıcı Bobby “Blitz” Ellsworth albümün genel soundu ve grubun kayıt sürecinde izlediği yöntemden bahsederken yapımcı Colin Richardson ile yeniden çalışmalarına da değiniyor, “Bu şimdiye kadar yaptığımız en iyi kahrolası albümlerden biri ve bundan doğrudan o sorumlu. Bu miksi yaptığında, onu pek yönlendirmedik. Yani, üretimi biz yaptık ve fikirlerimizin ne olduğu konusunda ona rehberlik ettik ancak sağlam bir genelleme yapmadık. 90’ların başındaki türden geçmişe atıf yapan bir gitar kaydı yaptı. Yani bu, iki dönemi yakalamak gibi geçmiş ve tam olarak şu andaki bir şeyi yakalamak ve bu iki dönemi aynı anda dinlemek gibi.”

Colin Richardson daha önce Overkill ile 1997’de “From The Underground And Below”, 2000’de “Bloodletting” ve 2003’te “Killbox 13” albümlerinde çalışmıştı.

Bobby ayrıca albümün müzikal yönüne de değinerek, “Eklektik, çeşitli, farklı dinamikleri ve özellikleri var” diyor ve ekliyor, “Bunu bir Overkill albümünde nasıl yaparsınız? Geleneksel heavy metaldir. Yumuşak bölümleri var. Groove var. İçinde thrash var. İçinde rock and roll var. Blues var. Lanet olası haritanın her yerinde. Ama bu parçaları birbirine dikmeli ve sonra her şeyi alıp, bildiğiniz, markanızı koyduğunuz hale getirmeye çalışmalısınız. Ve bence bunu yapmayı başardık.”

Bobby “Blitz” Ellsworth albümün yazım süreciyle ilgili ise şu detaylara değiniyor:

Albümü üç kez yazdım ve ilk ikisini yok ettim çünkü pandemiden etkileniyordu ve bu tür insanlar olduğumuzu hiç düşünmüyorum. Müziğin sunumu söz konusu olduğunda pek iyimser biri değilim ama bence bu sahnede Overkill’i diğer gruplarla karşılaştırırsanız her zaman olumsuz bir yol izlemesek de olaylar karşısında olumlu yol almaya çalışıyoruz.

Pandemi beni farklı bir yola yöneltti ve ben bunu yapmak istemedim. Bu yüzden tüm albümü yok saydım ve o şeyin açıldığını görünce yeniden yazdım… Güncel olduğu gerçeği beni daha rahat hissettirdi. 2020’de yazılmış bir şey değil. 22’de yazılmıştı ve 22’de kaydedilecek. Yani şu anda güzel bir duygu.”

Bas gitarist D.D. Verni’nin söylediklerine kulak verdiğimizde de diğer albümlere kıyasla ince farklar duyacağız gibi görünüyor. Verni, “Belki içinde biraz daha Sabbath tarzı bölümler var, biraz daha doomy” diyor ki albümün derinlerine indikçe iyiden iyiye kendini gösteren atmosfer ve aktarım şekli tam da bu detaylarda dinleyiciyi avucuna alıyor.

tr_TRTurkish