Toto Cutugno Yaşamını Yitirdi

Seksenli yıllara damga vuran ve kaçınılmaz olarak zihinlerimize kazınan ‘L’Italiano’ şarkısıyla milyonlarca dinleyiciye İtalyan kültürüne dair fikirler veren Toto Cutugno, 80 yaşında Milano’daki San Raffaelle hastanesinde hayatını kaybetti.

Toskana’da Sicilyalı bir ailenin çocuğu olarak 7 Temmuz 1943’te dünyaya gelen Salvatore Cutugno, uzun zaman Sanremo müzik festivali katılımlarıyla müzikseverlerin kalbinde taht kurmuştu.

‘Solo Noi’ şarkısı ile 1980 yılında yarışmayı kazandı ancak altı kez ikinci olarak Sanremo’nun ebedi ikincisi olarak ün kazandı.

Fransız şarkıcı Dalida tarafından ‘Monday Tuesday … Laissez moi danser’ olarak yeniden yorumlanan Cutugno’nun 1979 tarihli şarkısı ‘Voglio l’anima’, Fransa’da disko döneminin en büyük hitlerinden biri oldu. Zagreb’de düzenlenen 1990 Eurovision Şarkı Yarışması’nı hem sözlerini hem de müziğini kendisinin yazdığı “Insieme: 1992” şarkısıyla kazandı.

Ancak kuşkusuz ki en büyük başarısı, milyonlarca albüm satmasına da kapı açan 1983 tarihli L’Italiano şarkısı oldu. Şarkı Sanremo’da sadece beşinci sırada yer almasına rağmen Cutugno’nun en büyük uluslararası hiti oldu.

Esasen Adriano Celentano için kaleme alınan, ancak Celentano’nun bu teklifi geri çevirdiği ve daha çok “Lasciatemi Cantare” nakaratıyla bilinen şarkı, İtalyan kültürüne dair dokunulmadık hiçbir klişe bırakmadı. “Bırakın söyleyeyim, ben bir İtalyan’ım” diyen şarkı, spaghetti al dente, nane aromalı tıraş kremi, caffè ristretto ve “kırık dökük bir Fiat 600 “ün adını vererek kendini duyurdu.

Şarkı İtalya, Fransa, İsviçre ve Portekiz’de listelerde 1 numaraya ulaştı. “I am a Finn” başlıklı bir cover versiyonu aynı yıl Finlandiya’da hit oldu. Doğu bloğunu dolaşarak Ukrayna, Arnavutluk, Polonya, Gürcistan ve Rusya’da popülerlik kazandı. Cutugno 2013’te San Remo’da yaşam boyu başarı ödülüne layık görüldüğünde, L’Italiano’yu Kızıl Ordu korosuyla birlikte seslendirdi.

2007 yılında Cutugno’ya prostat kanseri teşhisi kondu, ancak 2010 yılında son bir kez Sanremo yarışmasına katılacak kadar iyileşti. Son yıllarda kamu hayatından büyük ölçüde çekilmişti.

İtalya’nın en popüler şarkıcılarından olmasının yanı sıra küresel ölçekte en popüler İtalyan sanatçılardan ve tüm zamanların en başarılı İtalyan şarkı yazarlarından biri olarak tanımlandı. Dünya çapında 100 milyondan fazla albüm sattı.

İtalyan siyasetçiler ve müzisyenler salı günü öğleden sonra ölüm haberinin ardından şarkıcıya övgüler yağdırdı. Şarkıcı Eros Ramazzotti “Çav Toto, büyük Maestro,” diye yazdı. “Seni özleyeceğiz.”

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish