Television’ın Solisti, Gitarist, Söz ve Şarkı Yazarı Tom Verlaine Yaşamını Yitirdi

New Yorklu punk rock grubu Television’ın solisti, gitaristi, söz ve şarkı yazarı Tom Verlaine 73 yaşında yaşamını yitirdi.

Patti Smith’in kızı Jesse Paris Smith’in açıkladığına göre Verlaine, kısa süren bir hastalıktan sonra cumartesi günü vefat etti.

13 Aralık 1949’da Denville, New Jersey’de doğan Verlaine, gençliğinde caz müziği dinledi, şiirler yazdı ve bu, onun gitarı eline aldığı zaman benzersiz bir müzikal temel oluşturmasını sağladı. 1970’lerin başında New York’a taşındı ve arkadaşları Richard Hell ve Billy Ficca ile birlikte The Neon Boys adlı bir grup kurdu. Yakalanan az bir başarı sonrası, gitarist Richard Lloyd’u ekibe aldılar ve kendilerini Television olarak adlandırdılar.

Fotoğraf: Richard E. Aaron

İlk albümleri olacak “Marquee Moon”u yapmak için üç yıl çaba sarf ettiler. Bu süreçte grup, plak şirketi tekliflerini defalarca geri çevirirken, CBGBs ve Maxwells’teki kulüp şovlarıyla kendilerine bir isim yaptı. Richard Hell ile yollarını ayırdılar ve onun yerine Fred Smith’i aldılar. “Marquee Moon” ise nihayet 1977’de piyasaya sürüldü.

“Marquee Moon”, yıllar geçse de tarihin en etkili rock albümlerinden biri olmaya devam ediyor ve Pavement, Sonic Youth, Built to Spill ve daha nice grubun yolunu açması özelliğiyle de önemini koruyor.

Grup, 1978’de “Adventure” isimli albümünü yayımladı ve yaratıcı farklılıklar ve Lloyd’un uyuşturucu sorunları nedeniyle o yıl dağıldılar.

Television, ilk olarak 1992’de kendi adını taşıyan üçüncü albümünün yayımlanması ve albümü destekleyici bir turne için bir araya geldi. 2001’de ikinci kez bir araya gelen grup, en son 2019’da olmak üzere son yirmi yılda ara sıra konserler verdi.

Fotoğraf: Anton Perich

Verlaine, Television ile çalışmalarının ötesinde, 1979’da kendi adını taşıyan albümüyle başlayarak, birçok beğenilen solo albüm çıkardı. 1981’de “Dreamtime”, 1982’de “Words from the Front” ve 1984’te ise “Cover” isimli albümleri dinleyiciyle buluştu. Ayrıca, bir zamanlar kız arkadaşı olan Patti Smith ile sık sık iş birliği yaparak 1975 tarihli ufuk açıcı albümü “Horses”a, 1996’da “Gone Again” ve 2000’de “Gung Ho”ya katkıda bulundu.

Tom Verlaine kapak fotoğrafı: Pedro Granadeiro/LUSA via epa/dpa

consequence.net

tr_TRTurkish