Takipte Kalın: Ensemble Olivinn

Ensemble Olivinn, Anadolu türkülerinden, klasik batı müziğine ve yeni bestelere kadar yakaladıkları olağandışı transkültürel müzik bağlantıları ve virtüöziteleri ile uluslararası platformlarda bir hayli ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atmıştır. 2007’den bu yana Berlin’de başlayıp süre gelen müzikal maceralarını sürdüren grup, her birinin sahip olduğu farklı ve üstün becerileri eşliğinde kendisini sürekli geliştiren yaratıcı bir ekip olarak kalıcı ve yenilikçi çalışmalarla adından söz ettirmekte.

Grup kendi kültürünün özelliklerine sadık kalarak, tarzlar arasında inanılmaz bir uyum yakalamıştır. Grubun müzik yönetmenliği, yorumlanan eserlerin birçoğunun aranjmanları ve besteleri eğitimini Berlin’de üstün başarılar ile tamamladıktan sonra en son 2015 Avrupa Besteciler Ödülü’ne layık görülmüş genç besteci ve piyanist Sinem Altan’a aittir. İstanbul doğumlu soprano Begüm Tüzemen ise çeşitli vokal stilleri ve geniş oktav aralığı ile multistilistik ses karakteriyle bu dörtlünün müzikal yolculuğundaki soluktur.

Birçok Anadolu enstrümanına kattığı sınır tanımayan yorum ve doğaçlamalarıyla adından söz ettiren Özgür Ersoy ve batı davul kültürünün dışında Anadolu ve şark ritimlerindeki hâkimiyetiyle Berlinli perküsyonist Axel Meier ile grup tamamlanmaktadır.

Olivinn, Altan’ın bestelediği „Keloğlan ve Kırk Haramiler“ masal konseri ile 2011 Genç Kulaklar Ödülü’ne layık görülmüştür. Bunun dışında grup Berlin Bellevue Sarayı’nda Radialsystem V, Nikolaisaal Potsdam ve Kiel Müzik Festivali’nde ve Heilbronn Württemberg ve  Essen Folkwang Oda Orkestraları ile konserler vermiştir. Grup ilk Türkiye konserini Ankara Goethe  Enstitüsü’nde Sinem Altan’ın bestelediği Fliegenkönnen/Uçabilmek adlı sipariş bestenin prömiyeri ile yapmıştır.  Topluluk  en son efsanevi caz tromboncusu Nils Landgren ile birlikte Konzerthaus’da Young Euro Classic festivali çerçevesinde sıra dışı bir konser verdi.

Begüm Tüzemen – Soprano

Sinem Altan-Piyano

Özgür Ersoy- Bağlama/Duduk/Gitar

Axel Meier – Perküsyon

grup hakkında bilgi Goethe Institute sayfasından alınmıştır.

 

 

tr_TRTurkish