Bosna’da Sevdanın Sesine Can Veren Yeni Sesler

Sevdalinka olarak bilinen Balkan halk müziğinin geleneksel soundu yeni nesil Bosnalı sanatçılarla yaşamaya ve tazelenmeye devam ediyor. Son dönem beğeniyle dinlenen üç genç sanatçıya kulak verelim:

Damir Imamovic

Yirminci yüzyılın bir sevdalinka efsanesi olan büyükbabası Zaim İmamoviç’in de dâhil olduğu müzisyenbir ailede doğan sevilen şarkıcı ve gitarist. Ödüllü müzisyen aynı zamanda kökleri 15. Yüzyılakadar uzanan bir müzik türü olan sevdalinka türünde önemli bir araştırmacısı. İmamoviç son albümü Dvojka’yı bu yılın başlarında yayımladı.

Amira Medunjanin

Saraybosna doğumlu Amira, Sevdalinka kısaca Sevda türünün yeni jenerasyonunun önemli seslerinden biri. Ona Bosna’nın Billie Holiday’i diyen de var. Şarkıcı, sevdalinkaları annesinden öğrenmiş. Amira “Damar” isimli yeni albümünü 18 Ekim’de Hırvatistan’da yayınlayacak. Albüm iki de orijinal şarkı içeriyor. Bunlardan, “Pjevat ćemo šta nam srce zna” adlı şarkıyı Youtube üzerinden dinlemek mümkün.

Bozo Vreco

Balkan halk şarkılarının genç seslerinden bir diğeri Bosna’nın doğusundaki Foca şehrinden kendi kendini eğitmiş bir sevdalinka müzisyeni olan Božo Vrećo. Sanatçının a capella olarak icra ettiği “Lelija” şarkısı oldukça popüler.

balkaninsight

What's your reaction?

tr_TRTurkish