Alter Bridge ve Yeni Albüm The Last Hero

Doksanların sonunda ‘Creed’ adında bir grup çıkıyordu ortaya. İlk albümleri ‘My Own Prison’ ile harika bir başlangıç yapıyorlardı. Oysa asıl bomba etkisi doksan dokuz tarihli albümleri ‘Human Clay’ sayesinde olacaktı. ‘Higher’ yılın en iyi parçalarından biri olarak öne çıkarken ‘With Arms Wide Open’ da grubun adının geniş kitleler tarafından ezberlenmesine yetecekti adeta.

Bu pozitif senaryoda solist ‘Scott Stapp’ kadar tüm şarkılara hüner katan gitarist ‘Mark Tremonti’nin etkisi de büyüktü. İlerleyen zaman içinde grupta çalkantılar yaşansa da Tremonti gitar dünyasının üst basamaklarında kendine sağlam bir yer edinmişti. Ortaya çıkardığı ve şarkılara enfes bir şekilde işlediği riffler ustalığını işaret etmekten de ileri götürmüştü onu.

Bu sırada müzik yaptığı birkaç grupla vokal yeteneğini kanıtlamış olan ‘Myles Kennedy’ başka bir yükseliş hikayesiyle göze çarpmaya başlamıştı. Ses rengi ve tekniği rock müzik çevrelerinde parmakla gösterilenler arasına girmesini sağlamıştı. Hatta ‘Jimmy Page’den ‘Slash’e kadar birçok isimle adı geçiyordu.

Creed ertesi ‘Mark Tremonti’, basçı ‘Brian Marshall’ ve davulda ‘Scott Phillips’ yanlarına ‘Myles Kennedy’de alarak yeni grup Alter Bridge’i kuruyorlardı. Kadroya bakıldığında vokal değişikliği haricinde Creed’in devamı gibi bir durum görünse de aslında yepyeni bir enerji ortaya çıkmıştı.

Artık bir Alter Bridge vardı.

2004 yılında ‘One Day Remains’ albümüyle başladılar kariyerlerine. Bu ilk albümden çıkan ‘Open Your Eyes’ uzun soluklu liste başarısı yakalayan parçaları oldu. Ardından üçer yıl arayla ‘Blackbird’, ‘AB III’ ve ‘Fortress’ albümleriyle basamak atlamaya devam ettiler. Her ne kadar ‘Fortress’ genel itibarıyla küçük farklarla zayıf halka gibi dursa da grup barındırdığı kalifiye müzisyen kadrosuyla kendini modern rock tarzının iyi bir yerine taşımasını bildi.

Yeni albüm uzun zamandır bekleniyor ve bir süredir single’larla albümün geneli hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorduk. Nihayet beklenen çalışma ‘The Last Hero’ adıyla piyasaya sürüldü.

Mark Tremonti gitar konusunda yine nasıl bir seviyede olduğunu ispat eder riffleri ile karşımızda. Myles Kennedy’nin vokal performansına saygı duymamak da elde değil. Bazı yerlerde bir Michael Kiske hayranı olarak şu adama Helloween’den birkaç şarkı söyletseler nasıl olur diye içimden geçirdim doğrusu. Slash’in vokalleri kendisine emanet etmesinin ne kadar haklı sebepleri olduğu apaçık ortada.

Peki ya, The Last Hero.

‘Show Me a Leader’ ile açılıyor albüm. Hazırlanışı, sunumu ve akıcılığı bakımından dikkatlerden kaçmayacak türden bir parça. Ayrıca genele hitap edebilmek bakımından da albümün lokomotiflerinden olacağı açık.  ‘The Other Side’ ve ‘Cradle To The Grave’ diğer sağlam parçalar olurken grubun karanlık yüzünü temsil edecek şekilde öne çıkıyorlar. ‘The Side  of Fate’ diye bir parça var ki özellikle değinmek gerekiyor. Üst üste atılmış astarlar üzerine çekilen pürüzsüz ve usta işi köprülerin bir araya gelmesinden oluşuyor adeta. Vokal partilerini zorlayacak kıvamdaki akor derinlikleri içinden oldukça başarıyla geçmişler. Parçanın dur kalklarından tutun da solo işlemelerine kadar her türlü iltifatı hak ettiğne inanıyorum.

Albümün ballad özellikli tek şarkısı ‘You Will Be Remembered’. Tremonti’den beklediğim incelikte ufak Creed kırıntıları taşıyan bir parça. ‘My Champion’ tam bir hard rock soundu ihtiva ediyor ve gaza getirme ihtimali oldukça yüksek. Konserlerde açılış şarkısı yaparlarsa şaşırmam. ‘The Last Hero’ albümün isim parçası ve içerikteki en uzun soluklu işlerden biri. Grup bir bütün olarak makine işlerliğinin en iyi örneklerinden birini vermiş. Nakarata kadar ince ince yükselip vokali zor durumlarda bırakacak noktaya taşımışlar ahengi ve tam o noktada lezzeti yakalamışlar. Bir de ‘Island of Fools’a bakmalı ki oldukça sert girişiyle ve albümün enerji, gitar zenginlikleri, vokal performansı dahası oturduğu zemini belirtmesiyle dinleyenlerin favorileri arasında olacaktır.

Alter Bridge yeni albümle gayet doyurucu bir çalışmaya imza atmış. Üç yıllık periyotlarla albüm çıkardıklarına bakacak olursak uzun süreye yayabilecekleri birçok iyi parçanın altından kalktıkları görülüyor.

Aslında ‘Alter Bridge’i süper grup kategorisine de yerleştirebiliriz. Tremonti, Phillips, Marshall ve Kennedy beklentilerin uzağında kalmayarak sapasağlam bir rock albümüyle karşımızda.

Son günlerde iyi ve sert bir rock albümü dinleme niyetindeyseniz alın size bir adres.

‘The Last Hero’

 

tr_TRTurkish