Sporcu Ailelerine Beden Dili Hakkında İpuçları

Bedeninizin bir dili vardır ve maçlar öncesinde, sırasında ve sonrasında sürekli çocuklarınıza bir şeyler söyler. Bunun nasıl sizin bir parçanız haline geldiği hakkında muhtemelen hiç düşünmediniz. Eğer öyleyse, farkına varma zamanı çünkü bu durum çocuğunuzla ilişkinize zarar verebilir ve hatta farkında olmadan onun dikkatini dağıtarak iyi oynamasına engel olabilirsiniz.

Burada sporcu anne babalarının beden dili hatalarından 8 tanesi var. İyi okumalar;

  • Elleri yukarı doğru fırlatma. Bu çocuğunuzun oynadığı oyunun sizde hayal kırıklığı ve bıkkınlık yarattığını ifade eder. Çocuğunuz bunu oyun sırasında görürse dikkati tamamen dağılacaktır.
  • Toz kaldıran tekme. Aynı etkisi yaratır.
  • Kenar çizgisinde hızla volta atmak. Bu senin her şeyden fazlasıyla kaygılandığını gösterir ve bu kaygın çocuğunun iki ayağını bir pabuca sokacaktır.
  • Oyuna sırtını dönme. Bu hareketler oyundan tiksindiğini ve izlemeye bile dayanamadığın hissi verecektir.
  • Kafa sallama. Hayal kırıklığını gösterir.
  • Gözlerini Yuvarlama. Şimdi, açıkçası çocuğunuz bunu oyun sırasında görmeyecektir ancak devre arasında ya da maç öncesi konuşmalarda onların açıklamaları ya da özürlerini dinlerken, eğer gözlerinizi birazcık bile yuvarlarsanız çocuğunuzu iyi oynamadığı konusunda tedirgin edersiniz.
  • Kaş çatma. Maçtan önce, maç esnasında ve sonrasında yüz ifaden her şeyi kötüye götürebilir.  Bir şekilde yüzünüzle iletişim kurmanız gerektiğinde, sert bir bakış çocuğunuza ondan memnun olmadığınızı söyler. Çocuk bunu oyundaki performansına bağlar ve iyi oynamadığı için sizin sinirli olduğunuzu hisseder.
  • Kollarını kavuşturmak. İnsanlar kollarını göğüste kavuşturmanın iletişime kapalılık olduğunu ya da insanları dışladığını anlamına geldiğini düşünür. Tribünden ya da kenardan bu şekilde durarak izlemeniz çocuğunuza korkutucu görünebilir. Bunun yerine “Ben gergin değilim”, “Ben rahatım,” diye çığlık atın ve çocuğunuzun oyunda izlemekten zevk alın.

Çocuklarla iletişimde yalnızca sözcükleri filtrelemek yetmez, aynı şekilde vücut dilini de filtrelemek gerekir.  Belki hayal kırıklığı içinde kelimelerinizi kontrol ederken, beden dilinizin konuşmasına izin veriyorsunuz. Ve sonuç yine aynıdır; çocuğunuzun oyun içindeki dikkati dağılır. Çocuk saha kenarına baktığında sizin rahat bir şekilde oturduğunuzu, keyif aldığınızı ve ona tezahürat yaptığınızı görmeye ihtiyaç duyar.

Janis B. Meredith, jbmthinks.com

tr_TRTurkish