5R – Sizi Dünyayı Dolaşmaya İkna Edebilecek 5 Film

Bazı yerler ekranda göründüğünden de güzel ve büyüleyici olabilir ya da tam tersi.

Seyahat hikâyelerini anlatan, hayatımızda değişiklik yapmak için ilham veren ve macera duygumuzu şahlandıran filmlerde görmek için içimizin gittiği pek çok yer bize bunu düşündürebilir.

Bu filmleri izlerken sırt çantamıza neler sığdırabileceğimizi aklımızdan geçirmemiz, banka hesabımızı kontrol etmemiz olası, çünkü içimizde bir ses “Hadi kalk, sana yol göründü,” deyip duruyor. Bulunduğumuz yerde hayat pek de içi açıcı değilse bu konuda imkânları bile zorlayabiliriz.

İşte yollara düşmek için bizi cesaretlendirecek o filmlerden 5 tanesi:

1 – İnto the Wild

Üniversiteden yeni mezun olan Christopher, anne ve babasıyla geçmişte yaşadığı sorunların da etkisiyle, sahip olduğu her şeyden vazgeçer ve Alaska’da vahşi doğada tek başına yaşamaya çalışır. Alaska’ya kadar olan iki senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli karakterle arkadaşlık kurar.

Yönetmen: Sean Penn

Yapım2007 / Amerika / 148 Dakika

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

2 – Outsourced

Kendi yerine geçecek elemanı eğitmek için Hindistan’a giden ve burada aşkı bulan bir adamın hikâyesi.

Yönetmen : John Jeffcoat

Oyuncular : Matt Smith ,  Josh Hamilton ,  Ayesha Dharker ,  Asif Basra ,  Siddharth Jadhav

ABD -2006

3 – Easy Rideer

İki maceraperest motorcu Amerika’nın güneyine doğru dumanlı bir yolculuğa çıkarlar. Yolculukları esnasında Amerikan ruhunu rüzgâr gibi arkalarına alıp, ülkenin farklı yüzleriyle karşılaşırlar. Otostopçular, değişik mola yerleri ve hayatlarına girip çıkan her şey onları yollara daha fazla bağlar.

Yönetmen: Dennis Hopper

Oyuncular: Dennis Hopper, Jack Nicholson, Peter Fonda

1969 ABD

4 – Tracks

1977 yılında Robyn Davidson adında genç bir kadın, Batı Avusturalya’da  Brisbane’den çölün ortasındaki Alice Springs’e gitmek ister. 24 yaşında bir genç kadın olan Robyn Davidson, bu yolu yürüyerek katetmeyi ailesine ve arkadaşlarına rağmen gerçekleştirmeye kararlıdır. Öncelikle yolculuğu için gerekli ekipmanı ve yiyeceği ayarlaması gerekmektedir. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı 2700 km’lik yolculuk için her şeyini tamamlaması 2 yılı bulur.

Yönetmen: John Curran

Oyuncular: Mia Wasikowska , Adam Driver, Rainer Bock

Avustralya 2014

5 – The Darjeeling Limited

Bambaşka yapılarda üç kardeş bir gün uzun bir yolculuğa çıkacak olduklarından habersizdirler. Hayat her insana kendi içsel yolculuğu için sınırsız imkânlar tanır ve bu bazen sevdiklerimizin ölümü de olabilir. Üç farklı karakterde kardeşin babaları ölür. Bu olayın ardından Hindistan’a yolculuğa çıkarlar.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman

2008 ABD

tr_TRTurkish