Rangerslı ve Celticli Babaları Birleştiren Keder

Bir hastalık yüzünden beklenmedik biçimde çocuklarını kaybeden iki baba bir dağı fethetmek için ortaya Old Firm rekabetlerini koydu.

James Deveney ve Craig Ferguson çocukları Aston ve Ashleihg’nin hatırasına Ben Lomond’a tırmanmalarının ardından duygusal kucaklaşmalarını paylaştı.

Yaslı babalar, çocuklarının ölümünün ardından onlar için çok şey ifade eden iki hayır kurumu İngiliz Kalp Vakfı ve SUDEP Action yararına para toplamaya karar verdi.

James’in kızı Ashleigh öldüğünde 23 yaşındaydı. Bulaşıcı bir virüs 2013 yılında evde çalışması esnasında kalp krizi geçirmesine neden oldu.

Craig’in oğlu Aston ise öldüğünde 20 yaşındaydı 2014 yılında ani bir epilepsi durumuna (SUDEP) yenik düşerek yaşama veda etti.

447361-james-devany-and-craig-ferguson-climbed-ben-lomond-for-their-children-aston-and-ashleigh

Ashleigh ve Aston, her ikisi de 20’lerinde aniden öldü.

Craig yaşananları şöyle anlatıyor; “11 yaşından beri bu vardı ve iki yıl nöbet geçirmedi. SUDEP’in varlığından haberim yoktu. Her şeyi bitiren farklı bir türmüş. Bu yetişkinler için uykuda bebek ölümü gibi bir şey. Cuma gecesi onunla konuşuyordum ve cumartesi sabah o ölmüştü.”

İki baba, aileler için aylık destek gruplarına hizmet veren bir yas danışmanlık merkezinde kötü koşullarda tanışıp dost oldu.

Craig dağa tırmanışını oğlunun 23. Yaş gününde tamamladı.

447365-craig-ferguson-climbed-ben-lomond-in-memory-of-his-son-aston

Sıkı bir Rangers fanı olan Craig tanışmalarını şu şekilde aktarıyor; “James’in geldiği ilk geceyi hatırlıyorum ve hikâyesini anlattığında bu konuyu gazetelerde okuduğumu hatırlıyorum, diye düşünmüştüm. Biz hemen birbirimize ısındık ve toplantılarda birlikte oturmaya başladık ve öylece gelişti her şey. Rangers ve Celtic rekabeti hakkında bazı şakalaşmalarımız oldu. Asgari müştereklerde buluşuyorduk.”

Düzenli olarak destek grubuna katılan Craig ve James, çocuklarının anısına zorlu yardımseverlik mücadelesine girmiş diğer ailelere kulak veriyordu.

Craig bir arkadaşına oğlunun hayatına mal olan sorunla ilgili farkındalığı artırmak için SUDEP Action’a yardım etmek istediğini anlattı.  Ama arkadaşı  “Ben de bir şeyler yapmak için ölüyorum ama hazır değilim,” diye cevap verdi.

447367-james-devany-supported-his-friend-craig-with-the-climb-and-to-raise-money-for-the-british-heart-foun

James kızının anısına yardım tırmanışı yaptı.

Celtic taraftarı olan James arkadaşını desteklemeye karar vererek Craig’e katıldı ve kızı Ashleigh anısına İngiliz Kalp Vakfı yararına para toplamak ve farkındalık oluşturmak için mücadeleye girişti.

İkili Aston’ın 23. doğum gününde zirveye ulaşma hedefiyle Ben Lomond’a tırmanmaya karar verdi.

Craig fon için geç bir karar olduğunu ama James Celtic ve Rangers’ı takım formalarını giyerek yardım için güç birliğine çağırmanın sonunda başarıya ulaştığını, söylüyor.

United Grief adını verdikleri tırmanış süresince yol boyunca insanlardan yardım toplamak için takım formalarıyla fotoğraf çektiren iki arkadaş 4 Haziran Cumartesi günü zirveye ulaştı.

Craig “Biz sıradan giyinen iki adam olsaydık bizden rahatsız olabilirlerdi ama insanlar fotoğraf çektirmek ve bağış yapmak için bizi durdurdu,” diyor ve ekliyor, “Zirveye vardığımızda, Rangers 1-0 yaptı çünkü ben onu yendim diye James’e şaka yaptım.”

447366-james-and-craig-at-the-summit-of-ben-lomond

Craig tırmanış sonrası futbol şakalarıyla eğlendiklerini anlattı.

Başlangıçtaki plan, takımın hedefi olan 200 poundu iki hayır kurumu arasında bölmekti. Rakip renkleri kucaklayan ikilinin güçlü görüntüsü kulüp taraftarları arasında hızla yayılmasını sağladı, bağışları toplamda 700 poundun üzerine çıktı.

Craig “200 ya da 300 pound olsa bile biz bunu yapmaktan mutlu olacağımızı düşündük. Bunu asla beklemiyorduk. Sadece sizlere göstermek içindi.  Kızım ‘Aman tanrım baba, sen Twitter’da viral olmuşsun’ dedi. (Gülerek) Buna yardım edemem dedim. ”

447369-james-devany-and-craig-ferguson-embrace-after-tackling-ben-lomond

İkili taraftarlar için fotoğraflar çekip paylaştı.

İkilinin mücadeleye başlamasından zirveye ulaşmalarına kadar ve hatta ardından hem Celtic hem de Rangers taraftarları onların sayfalarını destek mesajlarıyla doldurdu.

Craig “Bize yemek ısmarlamak için temasa geçen ve sezon başında maç izlemek için davet eden insanların mesajlarını okumayı durdurmak zorunda kaldım,” diyor.

Mücadeleleri viral hale gelince destek de giderek arttı.

tr_TRTurkish