Kadıköy Sokaklarında Karikatür Var

Kaldırımlara usta şairlerin dizelerini yazan Kadıköy Belediyesi şimdi de karikatür kahramanlarını kaldırımlara taşıdı.

Hasanpaşa Mahallesi’nde eski tarihi bir binayı satın alan Kadıköy Belediyesi, binayı Karikatür Evi olarak restore etti. Karikatür Evi için Karikatürcüler Derneği ile protokol imzalayan belediye, burada yapılacak atölyeleri de yine usta karikatüristlerle birlikte belirliyor. Özellikle çocukları mizahla tanıştırmayı hedefleyen Karikatür Evi’nde, Karikatürcüler Derneği bünyesinde bulunan 10 orijinal karikatür sergilenecek. Ayrıca, atölyeler dışında ulusal ve uluslararası sergiler ile paneller de düzenlenecek.

“Mizah en güçlü silahtır”

Karikatür Evi daha açılmadan Hasanpaşa Faik Sokak şenlendi bile. Usta karikatüristlerin kaleminden çıkan unutulmayan karikatür kahramanları, sokağı süslemeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Mizah en güçlü silahtır. Merkezi otoriteye, baskıya isyandır. Ve aynı zamanda ince bir zeka ve yetenek gerektirir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin özellikle böyle bir zamanda mizahla tanışmasını çok önemsiyoruz. Kaldırımlardaki karikatürler hem Karikatür Evi’nin hoş bir habercisi, hem de görenleri gülümsetiyor” dedi.

Kadıköy’de kaldırımları süsleyen karikatürlerde Feyhan Güver’in Yaşam Koçu Afet, Güneri İçoğlu’nun Gönül Adamı, İpek Özsüslü’nün Fethiye Nene, Kaan Ertem’in Öğreten Adam ve Oğlu, Mehmet Çağçağ’ın Daral Timsah, Uğur Gürsoy’un Fırat, Gürcan Yurt’un Robinson Crusoe ve Cuma karikatür kahramanları yer alıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish