5R – Adrenalin Bağımlısı Gezginlere Özel 5 Lokasyon

Bu içerik kaygılılar, miskinler ve kalbi zayıf olanlara göre değil. İsyankâr ruhlular cesaretliler, gözünü budaktan sakınmayanlar ve tehlikelerle alay edenler için… Eğer doğuştan adrenalin bağımlısı iseniz ya da ölmeden önce yapılacaklar listenizde birkaç yeni ögeye ihtiyacınız varsa bu liste sizin için biçilmiş kaftan.

Black Hill’de Volkan Sörfü, Nikaragua

2_adrenaline Junkies

Cerro Negro ya da “Black Hill” olarak bilinen aktif volkan son yıllarda çok sıradışı bir spor aktivitesine ev sahipliği yapıyor. Volkan sörfü Black Hill’in kenarından aşağı hala sıcak olan küllü kayalarından arasından arkanızda iz bırakarak 500 metre kaymayı içerir. Carre Negro volkanı 23 kez patladı ve patlamaların en sonuncusu 1999 yılında gerçekleşti.  Arka tarafı patlamanın ardından aşağı yuvarlanan kayalar, akan lavlar, ters esen rüzgarın savurduğu kül ve çakıllarla tehlike arz ederken  volkanın daha az riskli tarafıbir iple bağlanan dikdörtgen bir tahta üzerinde kayarken saatte 95 kilometrenin üzerinde hıza ulaşmak için mükemmel bir yüzey sağlar.

Macau Tower’da Bungee Jumping, Çin

3_adrenaline Junkies

Macau’nun Güney Sahili’nin dışındaki Macau Kulesi 338 metre yüksekliğiyle asansörle ya da yolun üçte ikisini kaplayan sabit platformla kuleye tırmanmak için maceracıları davet ediyor. Orada, güvenlik ekipmanlarıyla donatıldıktan sonra kulenin kenarından bungee jumpingle kendini atmakta serbestsin. Platform 233 metre yüksekte duruyor ve serbest düşüş süresi 3-4 saniye sürüyor. Macau Tower dünyanın en uzun bungee jumping yeri.

Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü, Türkiye

4_adrenaline Junkies

Yerden 1800 metre yüksekliğinde bir tepenin zirvesindeki yamaç paraşütçüleri, Türkiye’nin kumsallarının üzerinden yaklaşık 30-40 dakika sürecek büyülü bir uçuş için kendilerini bırakıyorlar ve bu yolculuk yine bir kumsalda sona eriyor.Gökyüzü her gün rengârenk paraşütleriyle süzülen insanlarla kaplı. Dört yaşından seksen dört yaşına kadar herkes uçabiliyor.

Sun City’de Zip Sliding, Güney Afrika

5_adrenaline Junkies5

Sürekli zip-lining ile iniş yapmaktan sıkıldıysanız Güney Afrika’da korkudan pantolonunu ıslatma ihtimalini artıran zip-slidingi yapmayı deneme zamanınız gelmiş demektir. Zip-sliding iplerle yüzüstü şekilde askıya alındığınız beşik benzeri sürgülü bir mekanizmadır. Sonrasında dünyanın bilinen en büyük ve en yüksek zip-slide alanında 120’den 160 kilometreye kadar değişen hızlarla aşağı kaymaya başlarsınız. Bazıları bu olayı “düşme hissi olmayan uçuş hissi” olarak tanımlıyor. Bu güne kadar kaydedilmiş en yüksek hız ise saatte 185 kilometre.

Interlaken’de Serbest Atlayış, İsviçre

6_adrenaline Junkies

4 bin metre yükseklikte İsviçre Interlaken’de serbest atlayışla karla kaplı İsviçre Alpleri ve Interlaken’in iki mavi kristal gölüne bakarsınız. Uçuş yolculuğu dağların ve göllerin üzerinde 15 -20 dakikalık seyirle başlar. Düşüş saatte yaklaşık 200 kilometre bir hızla gerçekleşir ve 45 saniye civarından sürer.

 

tr_TRTurkish