Anadolu’nun En Yaşlı Ağacı: 4112 Yaşındaki Porsuk

Zonguldak’ta ilk olarak Bronz Çağı’nda filizlenmiş ve 4112 yaşındaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacı keşfedildi. Türkiye’nin en yaşlı ağacı olan porsuk, dünyanın da en yaşlı beş ağacından biri.

Arkeofili’de yer alan habere göre, Zonguldak’ta Bronz Çağ’a tarihlenen Porsuk ağacının (Taxus baccata), Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olduğu ortaya çıktı. Ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı beş ağacı arasına girdi.

4112 yaşındaki Porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Anturia Danışmanlık’tan Dr. Murat Yıldız tarafından yıllık halkaların laboratuvarda incelenmesiyle yapıldı. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan sonuçlardan biri de, ağacın hala oldukça sağlıklı olduğu. Ağacın insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4000 yıl daha yaşayabileceği öngörülüyor.

Dünyanın en yaşlı beş ağacından biri olan ağaç, Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci tarafından tespit edildi. Örmeci, bir köylünün kendisine haber verdiğini ve daha sonra bölgede incelemeler yaptıklarını belirtti. Örmeci, ağacın bulunduğu 1500 dekar alanın Tabiat Anıtı olarak ilan edilerek mevcut Gumeli Tabiat Anıtı’na ekleneceğini de duyurdu.

Zonguldak’taki Gumeli Tabiat Anıtı, dünyanın en yaşlı ormanlarından biri olarak kabul ediliyor. İçindeki birçok yaşlı ağacın yanısıra, 1987 ve 1164 yaşlarında iki ağacı barındırıyor.

tr_TRTurkish