Prophets of Rage; Aynı Dertlerden Mustarip Değil Miyiz?

Çoğu zaman hayatla alakalı endişelerimiz kesişir de fark etmesi süre alır. Bazı sanat insanları bu sorunlar bütününü anlamlı ve birbirine gayet uygun potalarda aynı anda eritmeyi çok iyi becerirler. Kavrama eşiğimizi artırırken cesaretle üzerine gitme güdümüzü de dürterler. Hem de yaşadığımız gezegen, üzerinde yaşayan biz insan toplulukları tarafından türetilmiş ve dayatılması sonucu kanıksanmış birçok olgunun etkileriyle binlerce yıldır kasıp kavruluyorken.

Yanlış ve çoğu zaman bilinçli atılan, milyarlarca insanı etkileyen adımların altını çizerken toplumsal eleştiri oklarını sanatlarına adapte ederler. Çok daha fazla kişinin olup bitenlerden haberdar olmasını ve bilinçlenmesini sağlamayı kendilerine amaç hatta borç edinmiş kişiler her zaman olmuştur. Tarih boyunca var olan protest ve muhalif akımların sesi türlü biçimlerde çıkmayı sürdürmüş ve de sürdürücektir. Bu dünya ve hayatlar başka türlü bir yaşamı hak ediyor.

Zamanı ince bir filtreden geçirip doksanlı yıllara bir atlayış yaptığımızda bu anlamdaki çalışmalara rast gelmemiz oldukça doğal. ‘Rage Against The Machine’ gündemin baş köşesinde ve ‘Killing in The Name Of’ uzandığı her yeri ayrı bir tesirle sarsmakta. ‘Cypress Hill’in ‘Insane in The Brain’ ile ‘Public Enemy’nin ise ‘Fight The Power’ parçalarıyla aynı sorunlara kafa yoran insanların tercümanlığını kendi tarz ve bakış açılarıyla yaptıkları dönemler.

Günümüze geldiğimizde ise bahsettiğim bu isimleri takip etmiş herkesi ayaklandıran bir haber heyecan dozunu artırıyor. Ortak kaygılar ve dünyaya bakış açıları sayesinde tadından yenmez bir birlikteliğin ilk ayak seslerini duymaya başlıyoruz.

Bu üç ruh biraraya gelerek yeni bir oluşumun fitilini ateşliyorlar. ‘Prophets of Rage’. İlk bakışta gözlerimiz efsane RATM vokali ‘Zack de la Rocha’yı arasa da bu işi Cypress ve Public’ iş birliği ile yürütecekleri anlaşılıyor. Kadro, bilenlerin aşina olduğu önemli isimlerden oluşuyor. Rage Against The Mahine’den Tom Morello, Tim Commerford, Brad Wilk, Public Enemy’den Chuck D, Cypress Hill’den B-Real ve DJ Lord.

Henüz ortalarda çok fazla görsel materyal olmasa da konser ve turne haberlerini takipte kalmaya devam edeceğimiz kesin.

‘Prophets of Rage’i beklemeye değecek.

Aynı dertlerden mustarip olan birçok kişi gibi.

tr_TRTurkish