Heavy Sky ile Hayalcilikten Öte

Bazen kendimize ufak bir iyilik yapmamız gerektiğini hissederiz. Bunu çok da uzaklarda aramamamızı işaret eden zamanlardır bunlar aslında. Boğucu gündem ve konular kulvarından dışarı sarkmamızı, kısa bir sürede olsa taze bir nefes almamızı sağlayacak ufak şeyler. Bir kaç dost kelime, uzak bir yerlerde, kendimizi iyi hissettiğimiz bir zaman diliminde bulabileceğimiz birkaç melodi.

Konuyu Hard-rock kıyılarına demirleyip şöyle bir tur atalım. Çünkü işin ucu ülkemizden çıkan sağlam bir rock albümüne gelecek.

Hepimizin bir dönemine fon müziği olmuş bazı şarkılar ve albümler vardır. Doksan beş yılını düşündüğümde bir sürü etkili anı ile birlikte bunlara eşlik eden ‘Bon Jovi’ ve ‘These Days’ albümü kafamda hemen dönmeye başlar. Seksen yedi ise tarz içerisinde birçok başyapıtla birlikte ‘Whitesnake’e çok yakışır. Doksan bir sonu ve doksan iki yılındaki birçok muamma içinden ‘The Cult’ın ‘Ceremony’si ile  çıkmaya çalıştığımı hatırlarım. Pek tabii daha niceleri olsa da neticeye doğru yaklaşalım.

‘Heavy Sky’ ve yeni albümleri ‘Dreamer’dan bahsetmek ve bunu yaparken de albümü kaç kere döndürdüğümü hatırlamamak gibi bir durum içerisindeyim. Albüm sapasağlam akıp gidiyorken ‘Heavy Sky’ın nasıl biraraya geldiğine de bir bakalım.

Ankara’nın bilindik ve hayli üretken müzik ortamları 2012 yılında grubun son haline kavuşmasında oldukça etkili. Vokal ve gitarda Batu Akdeniz, gitarda Çağlar Töngür ve davulda Hakan Kılıç tarafından kuruluyor Heavy Sky. 2013 sonunda ise bas gitara Mehmet Öztürk’ün gelmesiyle mevcut kadrosuna kavuşmuş oluyor.

‘Dreamer’ın yayımlanmasından önce geçen süreçte grup, ‘Unbreakable’, ‘Broken’ ve ‘Fallin’ For You’ parçalarını dinleyiciyle buluşturuyor ki gelecek albüm hakkında ipuçlarını ilk elden almış oluyoruz. Nefis bir albümün bizleri beklediği daha o günlerden kendini belli ediyor.

Albüm yayımlanalı çok zaman geçmedi ve yakalamak için bir şey kaçırmış değilsiniz. Bir anda seksenler hard-rock ve blues sularına atlamaya hazırlanın ve bırakın kendinizi kulaç atmaya. Oldukça diri, tarzın her türlü dinamiğini barındıran ve buram buram rock bir albüm. Teknik taktik açıdan kendini vokal ve enstrüman kullanımı bakımından da ispatlayan on parça albümün tadını yukarılara taşıyan nitelikte.

‘Heavy Sky’ın bu albümle birlikte olası festival ve organizasyonlarda gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Lakin kısa ve orta vadede yurt dışı ufuklarının da gayet açık olduğu ortada.

Mevsim itibariyle uzak veya yakın demeden, kısa ya da uzak mesafe gözetmeden herhangi bir yola atıldığınızda arka fonda önemli bir güç oluşturacaktır ‘Dreamer’ albümü.

Bu albüm çok benzin yaktırır, şimdiden söyleyeyim.

Heavy Sky – Fallin’ For You (feat. Süleyman Bağcıoğlu)

Heavy Sky – Unbreakable

Heavy Sky – Broken

tr_TRTurkish