Balkan Sanatçılardan Oluşan Mozaik: Balkan Breeze

Balkan sanatçılarını bir araya getirerek kültürel bir mozaik oluşturmayı amaçlayan, “Balkan Breeze” resim sergisi açıldı.

Summart Sanat Merkezi’nde açılan sergide, Türkiye, Romanya, Arnavutluk, Yunanistan gibi ülkelerden 12 sanatçının 30 eseri sergileniyor.

Proje sorumlusu Özlem Aleçakır, Balkan sanatçılarının samimi olduklarını ve bu samimiyetlerini sanatlarına yansıttıklarını söylüyor.

İnsanları bir araya getirecek en iyi bağın sanat olduğunu vurgulayan Aleçakır, “Balkan Breeze (Balkan Esintisi) dememizin sebebi aslında Balkan ülkelerindeki sanatçılardan bir mozaik oluşturmak. Balkan sanatçılarının sanat anlayışının bir araya gelmesini istedik. Balkanlar coğrafi olarak ayrılmış olsalar da kültürel olarak birbirlerine çok yakınlar. Sanat anlayışları da birbirlerine çok benziyor.” diyor.

Sergide resimleri bulunan Yunan ressam Angelika Vaxevanidou, “Farklı coğrafyalardan sanatçıların bu sergide bir araya gelmesi benim çok ilgimi çekti. Burada ortak bir dil, ortak deneyimler var. Benim eserlerim de genelde insanlarla ilgili. Daha çok kimliklerle ilgileniyorum. Resimlerimdeki insanlar, siz kim olmasını istiyorsanız onlardır.” derken sergide yer alan iki Türk sanatçıdan biri olan Yiğit Yazıcı da “Biz yaklaşık 100 yıldır yüzümüzü tamamen Batıya çevirmiş durumdayız. Bu demektir ki bizim hayatımızda Batıdan çok etki var. Bizim sanat eserimizde de Batı izlerini görmek çok doğal. Ben kendimi tam Doğulu da göremiyorum, Batılı da göremiyorum. Bu durum resimlerime de yansımış durumda.” diyor.

Sergi, 30 Haziran’a kadar Seyrantepe’deki Summart Sanat Merkezi’nde görülebilecek.

tr_TRTurkish