New York’a Gotham Tarzı Gökdelen

New Yorklu mimar Mart Foster Gage 120 katlı gökdelen için Gotik heykellerle kaplı bir proje ortaya koydu. Tasarıma sıradışı demek bile az kalıyor.

Öyle ki, binanın tepesinde Kedi Kız tünemiş ve gökdelenin bir katından az sonra Joker ile Bruce Wayne karşı karşıya gelecek gibi hissediyorsunuz.

Gage,New York gökdelenlerini “onlar sadece seçilen cam kaplama ürünleriyle kaplanmış uzun kutular”, diye aşağılıyor ve değersiz mimariye sıkı bir cevap verdiğini düşünüyor.

41 West 57th Street by Mark Foster Gage Architects

Gage’in Kule’si karmaşık ayrıntılarla kaplı: Özellikle Gargoyle heykelleri dikkat çekerken, kalker renkli beton heykeller de bu karmaşayı artırırken binaya ürkütücü bir hava veriyor. (Gargoyle: 1. İnanışa göre gargoyleler gündüzleri taşlaşan, geceleri ise canlanan varlıklardır.Gargoyleler mitolojik canlılardır. Evlere ve samanlıklara bağlanırlarmış.2. Fransızca gargouille sözcüğüne dayanan bir tür gotik mimari ögedir)

Bina aynı zamanda dört tarafına yerleştirilen simetrik geometrik şekillerle de süslenmiş. Mimara göre oymaları yapmak için robotik CNC teknolojisi kullanılabilir. Eh o binaya da bu yakışır…

41 West 57th Street by Mark Foster Gage Architects

41 West 57th Street by Mark Foster Gage Architects

102 storey tower by Mark Foster Gage Architects

tr_TRTurkish