Monark Kelebeklerine Göç Yolu

Milyonlarca monark kelebeği, her sonbaharda Kuzey Amerika’dan 3.200 kilometre uçarak, Meksika’daki Michoacan ormanında küçük bir alanda toplanıyorlar.

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi müdürü Daniel Ashe, daha 1993 yılında, milyarlarca kelebeğin kışı Meksika’da geçirdiğini belirtti. 2013 yılında bu rakam sadece 33 milyondu ve bu yüzde 97 düşüş demekti. Bu düşüşün sebebi ise, Monark tırtıllarının tek besin kaynağı olan ipek otu bitkisinin tarımsal verimliliği artırmak amacıyla ortadan kaldırılması..

Beyaz Saray, bu durumla mücadele için Mayıs 2015 tarihinde, 2.400 kilometre uzunluğunda bir Monark göç yolu yapılacağını açıkladı. Göç yolu, Teksas’tan Minnesota’ya kadar uzanan Intersate 35 yolu üzerinde olacak.

Monark

Ashe, kendilerinin ipek otu bitkisinin ekimi konusunda ulaştırma departmanına, kamu kuruluşlarına, çiftliklere, okul gruplarına ve yerel halka destek vereceklerini açıkladı. Amaçlarının 2020 yılına kadar monark kelebeklerinin sayısını 225 milyona çıkararak, gelecekteki çevrecilere ilham kaynağı olmak olduğunu da ekleyere onlarında bu sayıya katkı yapabileceklerini söyledi. İklim değişikliği ile baş etme vakti geldiğinde bu çalışmaların hatırlanacağını da sözlerine ekledi. 

Fotoğraf: Frans Lanting

What's your reaction?

tr_TRTurkish