Mobilyaları Toprakta Yetiştiren Tasarımcı “Gavin Munro”

“Zen 3D baskı” dediği tekniği kullanan tasarımcı Gavin Munro’nun geleneksel mobilya tasarımlarına meydan okuyan fikirleri var. Şirketi Full Grown, olgun ağaçları kesip sandalyelere ve tablolara dönüştürmek yerine, mobilyaları yetiştiriyor. Ağaçlar belli bir stratejiye göre ekiliyor, aşılanıyor ve belirli yapılara dönüştürülüyor. Hasat gerçekleştiğinde bunlar zaten şık mobilyalara dönüşmüş oluyor.

Bu, Munro ve ekibinin on yıl boyunca geliştirdiği bir teknik ve ağaçların olgunlaşması sabır gerektiren zorlu bir süreçtir. İngiltere’de bulunan açık hava fabrikası, 3.000 ağacın dikildiği dört dönümlük bir alandır. Şu anda üretim aşamasında olan sandalyeler, lambalar ve masaları içeren 500 adet ürün mevcut. Bitmiş parçalarda tutkal veya eklem kullanılmıyor, yalnızca gerektiğinde greftleniyor. Ortaya çıkan sonuç; orijinal materyali onurlandıran ve insani müdahalenin iyi yönde nelere kadir olduğunu gösteren güzel heykel parçaları…

Fikrin kaynağı, Munro’nun çocukluğunda bahçelerindeki bir bonzainin sandalyeye benzemesi. Hastalık nedeniyle birkaç yılını hastaneden geçirdikten sonra bu hatıra yeşererek Full Grown’ın ortaya çıkması sağladı. Aynı hastalık döneminde olduğu gibi yıllar sürecek bu işte de sabır onun en büyük yardımcısı oldu.

full-grown-chair-gavin-munro-12

full grown gavin munro tree furniture

full grown gavin munro tree furniture

full grown gavin munro tree furniture

full grown gavin munro tree furniture design

full grown gavin munro tree furniture

full grown gavin munro tree furniture

mymodernmet

 

tr_TRTurkish