5R- Gizli Müzeler Beşlisi

Bilinmeyen bir ülkede, eski Sovyet silahlarının gizlendiği yerden, yasaklı bir galeride gizli ekran üzerinde insan anatomisinin korkunç bir görüntüsüne kadar, bu liste sizi dünyanın en az bilinen müzeleri ve koleksiyonlarından bazılarını götürecek.

Aşağıda, dünyanın kimi meşhur, kimi az bilinen sırlarla dolu müzelerinden beşi bulunmaktadır:

CIA Müzesi

Gezegenin diğer tarafında, Amerika’nın en meşhur gizli hükümet teşkilatının küratörlüğünde, dışa kapalı bir müze bulunur: Virginia Langley’deki CIA Müzesi. Resmi sitesine göre; “CIA Müzesi Ajansın operasyonel, işe alım ve eğitim misyonlarını desteklemekte ve ziyaretçilerin CIA’yi ve ulusal güvenliğe katkılarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktadır.” Bu etkileyici eserler topluluğunda, 3.500’den fazla kişisel öğe yer alıyor ve son eklenenler arasında 2001 yılında Afganistan’da El-Kaide Eğitim El Kitabı ve Usame bin Ladin’in kendi AK-47’sinin de bulunduğu belirtiliyor.

The CIA Museum is located in the George Bush Center for Intelligence.

Central Intelligence Agency/Public Domain

Şanghay propaganda posterleri müzesi

Şanghay Propaganda Posterleri Müzesi, 5000’den fazla bireysel baskıyı içeren geniş koleksiyona sahip bir müze haline gelmeden önce, küçük bir özel koleksiyondan ibaretti. Bununla birlikte kendisini bulmak zor. Şangay banliyösündeki bir apartmanın bodrumunda nereye bakacağınızı biliyorsanız, sizi birkaç müzeye yönlendiren işaretler vardır. Koleksiyon öncelikle, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk 30 yılına, Mao Zedong’un iktidara gelişine,  Büyük İleri Atılım’a odaklanıyor. Litografik baskılar Mao’nun yüzünü diğer önemli komünist figürlerle yan yana getiriyor: Marx and Engels, Lenin ve Stalin. Çin ve Kuzey Kore’nin birleşik kuvvetlerinin içinde bulunduğu çarpıcı bir pop-art görselde olduğunu gibi, bazılarında savaş sahneleri görülür. Askerler cesur ve yakışıklıdır. Barış ve refahı işaret eden posterler de vardır: Sosyalist ütopyanın proleterleri uzun boylu ve gururludurlar, yumrukları havadadır veya Mao’nun Küçük Kırmızı Kitabının okunan bir kopyasıyla resmedilir.

Communist propaganda posters.

Atlas Obscura user vansinne

Delmas-Orfila-Rouvière Anatomi Müzesi

Bir başka lokasyon da anatomi müzesidir. Maceracı gezginlerin bir kısmı Bangkok’un Tıp Müzesi’ne girmiş olsa da, çoğu bu müzeyi görmemiştir. Müze, René Descartes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin sekizinci katında bulunmaktadır.  Koleksiyon oldukça eşsizdir. Kilitli ve anahtar altında korunan 5.800’den fazla öge vardır. Müzenin salonları, balmumundan özenle yapılmış anatomik figürler, hayvan örnekleri, kafatasları, iskeletleri ve korunmuş beyin örneklerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Son sergide, konuşmayı yönetmekten sorumlu serebral korteksin bir bölgesine adını veren anatomist Paul Broca’nın beyni vardır. Koleksiyon 1794 yılında saygıdeğer anatomi profesörü Honoré Fragonard tarafından başlatıldı.

Écorché of a horse and his rider by anatomist Honoré Fragonard.

Julia/Public Domain

Kara Müze

Resmi olarak The Crime Museum of Scotland Yard “” olarak bilinen bu ceza ve adli hatıra koleksiyonu, daha çok Kara Müze olarak bilinir. 1874’de gayri resmi olarak kurulan Kara Müze, ilk önceleri tutukluların el konulan mallarının deposuydu.  Mahkûmların Mülkiyet Kanunu’ndan yararlanan Neame adlı bir müfettiş, polis memurlarının eğitimine hizmet etmesini amaçlayarak cinayet silahlarından küçük bir sergi tasarladı. Koleksiyon, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı’nın dikkatli gözetiminde Scotland Yard’da yerini buldu. Hızla büyüyen müzeye devlet tarafından resmi müze statüsü verildi. Takip eden yıllarda, müze ziyaretçilerinde istikrarlı bir artış görüldü. Sürekli genişleyen koleksiyon, meşhur suçlarda kullanılan suç aletlerinin yanı sıra bir dizi hizmet dışı kalmış ekipmanı da içeriyor.

The gates of Scotland Yard in the early 20th century.

Leonard Bentley/CC BY-SA 2.0

Bendery Askeri Müzesi

Listedeki son müze Doğu Avrupa’da, muhtemelen hiç duymadığınız en tuhaf yerlerden birinde Transnistria’da bulunur. Geniş koleksiyonu ile Bendery Askeri Müzesi, eski bir Sovyet treninin dizilmiş vagonlarında gizlenmiş; dünyanın geri kalanına göre var olmayan küçük bir kasabada terk edilmiş bir istasyonun yanında durur. Transnistria adlı, Moldova’yla Ukrayna arasındaki sınırda ayrı bir Sovyet sosyalist cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’nin yıkılışından sonra 1991’de kuruldu. Moldova Batı’ya katılırken, Transnistria, eski SSCB ulusuyla bağlarını koparmada kararsız kaldı. Sadece 2,3 milyon nüfusluyla bağımsızlıklarını ilan etti. Söz konusu askeri müze, Moldova sınırında bulunan Bendery adlı bir kasabada bulunuyor. Ziyaretçiler, müzede bölgedeki Osmanlı işgaline, I ve II. Dünya Savaşı’ndaki Bendery rolüne ve tabii ki Transnistri Savaşı’na ilişkin nadir bir askeri eser koleksiyonuna erişebiliyor. Sergiler, silahlar, güve yeniği üniformalar ve haritalar ve birçoğu Moskova’dan gönderişmiş Stalin imzalı sertifikalar ve diğer belgelerle dolu geniş bir koleksiyonunu içeriyor.

Inside the museum

Courtesy of Darmon Richter

 

kaynak

tr_TRTurkish