Plovdiv’i, Bu Güzel Bulgar Kentini Ziyaret Etmeniz İçin 5 Neden

Size iyi yemek, kültür ve rahatlama sunan eksiksiz bir seyahat.

Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin hiçbiri, bu şaşırtıcı derecede güzel Bulgar kasabasının varlığını bile bilmiyor. Plovdiv’e seyahat etmek, eski kentini çok iyi koruduğu için, zamanda yolculuk yapmak  gibidir – sonuçta Avrupa’daki en eski şehirlerden biridir. Oldukça eski bir şehir olması, böyle bir antik kentten bekleyebileceğiniz her şeyle doludur, bu yüzden bizi tam olarak anlayabilmeniz için kısa bir liste yaptık. Peki, neden birkaç gün Plovdiv’i ziyaret etmeyi ve düşünmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, işte gidiyoruz:

Sanat ve Kültür

Plovdiv, ülkenin en büyük ikinci kenti olduğundan,doğal olarak kasaba, çeşitli etkinlikler yapan birçok insanla doludur. Sanat ve kültür kesinlikle bunlardan biridir ve Bulgar kültürü ile geleneksel sanatlar için (ve modern sanatlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz) çok sayıda nokta vardır. Etnoğrafya Müzesi, genel olarak Bulgaristan’daki ilk ziyaretiniz ise başlamak için en iyi yerdir.

Stambolov Meydanı yakınlarındaki Kültür Merkezi-TrakArt Müzesi, ülkenin tarihi ve Roma İmparatorluğu mirası hakkında çok şey öğrenebileceğiniz için uğrayabileceğiniz bir başka harika yer. Bachkavo Manastırı (Plovdiv’ten yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta) ve Djumaya Camisi de mükemmel noktalardan.

Yemek ve İçecekler

Copyright © Jeroen Kransen  wikimedia

Bulgar geleneksel yemekleri kesinlikle denemeye değer ve mutlaka en büyük şehirlerden biri olan Plovdiv tam da aradığın şey. Bulgaristan, Batı ülkelerine kıyasla çok daha ucuz bir ülke olduğu için burada en lezzetli ve kaliteli yemekler bile herkes için uygun fiyatlı olacaktır.

Büyük bir şarapsever iseniz bu kasaba size geniş bir yelpazede etkinlikler de sunabilir. Bununla birlikte, şaraptan hoşlanıyorsanız, Kasım ayında seyahat etmek için en uygun zaman Kasım ayı sonlarında yıllık Genç Şarap Geçidi’ni (Young Wine Parade) ziyaret edebilir ve istediğiniz kadar harika yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Copyright © Borya Booby Art

Gece Hayatı

Copyright © Unsplash  Pixabay

Kültür ve tarih hakkında bir çok şey öğrendikten ve tonlarca ucuz ve şaşırtıcı güzellikte yemek yedikten sonra dinlenmek ve eğlenme vakti geldi. Burada gece hayatı noktaları kasabanın her yerine dağılmış durumda. Gece partileri için, şehirlerin çoğunun restoran, kulüp, bar ve diğer eğlence mekanlarının bulunduğu Dzhumaya camisinin hemen kuzeyindeki Kapana mahallesine gidin ve gerçek Bulgar eğlencesini yaşayın.

Konaklama

Copyright © mgoraciaz0  Pixabay

Belirttiğimiz gibi, Bulgaristan, genel olarak, daha büyük ve ünlü batılı kasabalara kıyasla çok daha ucuz bir ülkedir. Ve konaklama fiyat aralıkları bu gerçeğin en güzel örneklerinden biridir. Eski şehirde (dünyanın her yerinde yaşanacak en iyi yer olarak kabul edilir) bile, ucuz, bütçeye uygun ve lüks otellerin çoğunu bulabilirsiniz. Sadece önceden rezervasyon yaptığınızdan ve fiyat oranınızı daha da düşürmek için diğer yollara nasıl bakacağınızdan emin olun! Hostel Old Plovdiv, The Crib, My Rooms Rooms Plovdiv ve Bike Hostel Plovdiv, en iyi bütçeye uygun otellerdir.

Alışveriş

 

Copyright © mgoraciaz0  Pixabay2

Plovdiv, yaya dostu olduğundan, onu keşfetmek ve alışveriş yapmak için en iyi yollardan biri yürümek. Knyaz Alexander I sokağı, hem uluslararası markalarla hem de birçok yerel dükkana sahip olan ana alışveriş caddesidir. Old Town’da antika eşyalar ve büyük hediyelik eşyalar,  Plovdiv’in Güzel ve benzersiz  hediyelikleriyle eliniz dolu bir dönüş yolu gerçekleştirebilirsiniz. Otets Paisiy Caddesi, Saborna Caddesi ve Kapana bölgesi de bazı alışveriş yerlerinden.

Hazırlayan: Eda Filiz

Kapak Fotoğrafı:  Copyright © MariaDobreva / Pixabay

Slavorum

What's your reaction?

tr_TRTurkish