Michael Jackson’ın Smooth Criminal klibinde yerçekimine meydan okuyan hareketinin arkasındaki bilim

1987 yılıydı. Michael Jackson yerçekimine meydan okuyan ikonik “Smooth Criminal” müzik videosuyla izleyicileri şaşkına çevirdi. Özel efektler konusundaki şüphelere rağmen Jackson daha sonra bu hareketi dünya sahnelerinde canlı olarak gerçekleştirdi ve harekete “Moonwalker” adını kazandırdı.

“Yerçekimine karşı eğimi” (> 45° öne eğilme) Michael Jackson tarafından tanıtılan dans hareketini ve ayrıca MJ ve ortak mucitler tarafından tasarlanan kavramsallaştırılmış ayakkabıyı gösteren çizimler.

Taraftarların söz konusu hareketi tekrarlama girişimleri genelde yaralanmalarla sonuçlandı. Bilim insanları bu durumun sırt kaslarından Aşil tendonuna doğru bir gerilim kaymasından kaynaklanan aşırı zorluk nedeniyle olduğunu söyledi.

Jackson’ın yerçekimine karşı eğiminde dayanak noktasının sakrumdan Aşil tendonuna kayması.

Bu hareketi canlı gösterilerine dahil etmekte kararlı olan Jackson, mucitler Michael Bush ve Dennis Tompkins ile birlikte güçlü merkez kuvvetine sahip dansçıların tellere bağlanmadan gereken eğime ulaşmalarına olanak tanıyan bir ayakkabı mekanizması geliştirdi.

Yıllar süren geliştirme çalışmalarının ardından bu teknik, Dangerous World Tour sırasında ilk kez sahnede kullanıldı ve Jackson’ın sonraki performanslarının temelini oluşturdu, sonrasında da dünya çapında dansçılara ilham verdi.

vintag.es

tr_TRTurkish