Ezgi Aktan’dan Özgün ve Olgun Bir Devam Hikayesi: Yeni Albüm “Şeffaf” Yayında

Müziğin sadece algoritmalar ve çalma listeleri üzerinden okunduğu şu günlerde Ezgi Aktan cesur bir karar alarak yeni albümünü dijital platformlara yüklemeden önce fiziksel olarak yayınlamaya karar verdi. Sanatçının dördüncü stüdyo albümü olan “Şeffaf”, Ada Müzik etiketiyle önce 1 Mart 2024’te tüm seçkin plakçılarda ve online plak satış sitelerinde yerini alacak. Fiziksel yayınla eş zamanlı olarak “Affet” isimli şarkıyı müzikseverlerin beğenisine sunulurken, albümün tamamının dijital platformlarda yerini alacağı tarih ise 22 Mart Cuma!

Dinleyicileri tarafından Umut Sesli Kadın olarak tanımlanan Ezgi Aktan’ın LP formatındaki ilk albümündeki tüm şarkıların sözü ve müziği kendisine ait.

Sanatçının pandemi döneminde evde bulunduğu süre zarfı olan 2020-2022 yılları arasında yazdığı bu sekiz şarkının her biri sekiz ayrı aranjör tarafından düzenlendi. Sanatçının melodiye yaklaşım şeklini ve düzenleme dilini özellikle beğendiği isimler arasından seçilen bu sekiz isim; albümdeki şarkı sıralamasıyla Efe Demiryoğuran, Cihangir Arslan, Evren Arkman, Vehbi Can Uyaroğlu, Cenk Erdoğan, Çağatay Kadı, Selim Aydın, Volkan Başaran…

Bu şekilde kendisinden çıkmış olan bu şarkıların farklı farklı isimlerin süzgecinden geçip şekillenişini “aynı bahçede açmış çeşit çeşit çiçekler” şeklinde tasvir eden sanatçı, Şeffaf’ın bu yönüyle diğer albümlerinden daha renkli oluşunun altını çiziyor. Ezgi Aktan’ın şarkıların yazılış anındaki en sakar kayıtlarından, düzenleme sonraları ve final hallerine kadar her halini ilk kez kendisine dinletip fikir aldığı ve albümün müzikal ve duygusal akıl ortağı olarak gördüğü Gökhan Tümkaya, Şeffaf albümünün süpervizör koltuğunda oturuyor. Ezgi Aktan, hem kurduğu müzikal ortam hem söz dünyası hem de albüm kartonetindeki görsel dünyaya bakıldığında Şeffaf albümünde önceki albümlerinden tanıdığımız halinden daha cesur, daha net, kendinden daha emin ve daha olgun duruyor. Bu durumun nedeni sanatçının kendi cümleleriyle kendi albümünü anlattığı şu metinle açıklanıyor:

“Bu plağı hazırlarken çok büyüdüm

Çok şey ögrendim

Anne oldum

Kendim oldum

Sonra yeniden tanıştım kendimle

Gücümü gördüm;

Sabrımın dipsizliğini,

Hayal kurma azmimin sonsuzluğunu,

Hayal gücümün uçsuzluğunu,

Durmanın güzelliğini,

Bi’ şey olmak diye bir şeyin olmadığını,

Akmanın harikuladeliğini

Anladım.

Kabul etmeyi,

Sevmeyi…

Hepsini yansıttım mı bilmiyorum bu albümde; ama

35 yasımın en şeffaf haliyle duruyorum karşınızda.

Yolumun yarısında kendime hediyemdir…”

Şeffaf – Künye:

Söz-Müzik: Ezgi Aktan

Süpervizör: Gökhan Tümkaya

Fotoğraf: Özge Balkan

Tasarım: Yunus Dalkılıç (Jura Infia)

Yürütücü Yapımcı: Serkan Fidan

Yapım: Ada Müzik

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish