King Gizzard and the Lizard Wizard’ın 25. Stüdyo Albümü “The Silver Cord” Yayında

King Gizzard and the Lizard Wizard 25. stüdyo albümleri “The Silver Cord”u yayımladı.

Her albümünde farklı müzikal fikirler üzerinde dans etmeye çekinmeyen Avustralyalı grup, bu defa elektronik, synth baskın işlemelerle bir şarkının yapısal kavramını yıkmaya odaklanıyor.

Albüm kapağı ile de bu tonlamaların ve albümün genelinden neler beklenmesi gerektiğinin ipuçlarını veriyor âdeta. Dahası albüm biri standart diğeri “genişletilmiş” olmak üzere iki farklı baskı ile dinleyiciyle buluşuyor.

Albümün standart baskısı, daha çok “standart” bir pop şarkısının çizgisinde, tanınabilir yapıları ve nakaratları olan ve 3 dakika civarında bir yere inen şarkılar içeriyor. “Genişletilmiş” baskı ise 10 ila 20 dakika arasında değişen parçalar sunuyor ve basın bülteninde açıklandığı gibi, “Gizz’in kendi disko remiksçileri olarak faaliyet göstermesi ve bu genişletilmiş fütürist marşların içerdiği sonsuz olasılıkları keşfetmesi ile her parça arasındaki bağlantı dokusunu olabildiğince uzatıyor.”

Grubun solisti Stu Mackenize, standart baskıyı “yoğunlaştırılmış, tüm yağları kırpılmış” olarak tanımlarken, genişletilmiş kesimi “her şey” versiyonu olarak tanımllyor. Sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu Gizz-kafalar için. Donna Summer’ın Giorgio Moroder ile yaptığı kayıtlara bayılıyorum ve şu anda kısa versiyonları asla dinlemem. Ben her şeyi duymak isteyen insanlardan biriyim. Belki de müzik dinleme konusunda insanların dikkat sürelerinin sınırlarını test ediyoruz ama ben bu tür kavramları yok etmekle yakından ilgileniyorum.”

“Theia”, “The Silver Cord” ve “Set” isimli üçlü bir single paylaşımıyla duyurusu yapılan “The Silver Cord”, haziran’da çıkan “PetroDragonic Apocalypse” ve ocak’ta çıkan “Live at Red Rocks ’22”nin ardından grubun 2023’te yayımladığı üçüncü albümü oluyor.

consequence.net

tr_TRTurkish