Rain To Rust’tan Daha Karanlık, Daha Deneysel, Daha Gürültülü: Yeni Albüm “Martyrdom: Eight Exercises” Yayında

Dark-Wave / Post-Punk grubu Rain To Rust, üç senelik aradan sonra yeni albümü “Martyrdom: Eight Exercises” ile huzurlarınızda.

Swiss Dark Nights Records aracılığıyla, 28 Ekim itibarıyla dinleyiciyle buluşan albüm, Mert Yıldız ve Ertan Aslan’ın hayat verdiği Rain To Rust’ın, 2020 tarihli “Stillborn Flowers” sonrası ilk yeni şarkılarını ulaştırıyor kulaklarımıza.

Bir konsept albüm olan “Martyrdom: Eight Exercises”, baştan sona sanatçı nevrozunun dışavurumları ile ilgili ve intihara götüren süreci bir çeşit “sanatsal şehitlik” olarak ele alıyor. Diğer bir deyişle, sanatçının geride bıraktığı yaratımlar bütününün bu düşünce prosesinin bir çeşit dökümantasyonu oluşu ve bizim kendi nevrozlarımızı bunlarla nasıl ilişkilendirdiğimiz hakkında.

Her şarkı hayatı intihar ile sonuçlanmış bir sanatçı ile ilintili: Adrian Borland (The Sound), Richey James Edwards (Manic Street Preachers), Ian Curtis (Joy Division), Per Yngve Ohlin (Mayhem), Yukio Mishima, Peter Tyrrell, Osamu Dazai, Robert Ervin Howard.

“Martyrdom: Eight Exercises”, Rain To Rust’ın şu ana kadarki en gürültülü, en karanlık ve en deneysel çalışması olarak tanımlanıyor. “Flowers Of Doubt”ın atmosferik Goth Rock sound’u bu albümde yok. “Martyrdom: Eight Exercises” monoton, gürültülü drum machine ritmleri, kirli synth sesleri ve çiğ gitarlarla dolu. Tüm bu seslerin farelerin cirit attığı, terk edilmiş bir apartman dairesinde kaydedildiğini hayal ettik. Ve evet, bu apartman dairesinde insanlar uyuşturucu kullanıp geberiyorlar.

Bu albümün kulağa “hoş” gelmesini istemedik” diyen ikili şöyle devam ediyor: “Elinizde içkiniz ile evinizin konforunda arka planda çalacak bir albüm olmasını da istemedik. Bu albümde nevrozu sese dönüştürmek istedik. Müzik sadece araç oldu. Bu albümün içine girebilmek için maalesef eski yöntemlerinize geri dönmeniz gerekiyor: CD’yi CD çalarınıza takın, kitapçığı inceleyin, lirikleri okuyun.”

Grubun diğer çalışmaları gibi Stüdyo Innsmouth’da kaydedilip mikslenen albümün mastering’i James Plotkin (Khanate) tarafından yapıldı. Mükemmel ön kapak resmi ise Uğur Güler’in bir tablosu (“Portrait Of Modern Human”).

“Martyrdom: Eight Exercises”, Digipak CD olarak kasım ayı içinde Türkiye’de de satışa sunulacak. Şimdiden takipçisi olun.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

What's your reaction?

tr_TRTurkish