Kadınların Siyasi Uyanışı Hakkında 10 Roman

20. yüzyılın en ikonik feminist sloganı kuşkusuz ““Özel olan politiktir”. Bu bir toplanma çağrısıydı ve feminist kuramın sayısız eserinin konusu oldu, aynı zamanda da bir edebiyat estetiğiydi. Romanlar ikinci dalga feminizmin (kabaca 60’ların sonlarından 80’lerin ortasına kadar sürdü) önemli bir parçasıydı ve kadın romancıların, onların kişisel yaşamlarının politik doğasını anlamak için kadınların tavrını ustaca resmettiği bu süreç, genellikle “bilinç yükseltme” veya “uyanış” olarak anılmaktadır.

Bu süre zarfında, ırkçılığı, lezbiyen cinselliğini, kadınların karşılaştığı sınırlamaları ya da bunların hepsinin veya bir kısmının karışımını derinlemesine anlamak için feminist kadın uyanışını, tasvir eden romanlarda bolluk vardı – birçok türde ve ülkede. Romanlardaki karakterler bir uyanış süreci geçirirken aynı şekilde okuyucularda geçirdi. Kurgu yaygın hümanist fikirleri yaymak yardımcı oldu ve Fear of Flying ve The Women’s Room da dâhil olmak üzere bu romanların birkaçı milyonlarca kopyayla satış patlaması yaptı.

Romanım Dietland’i yazmaya başladığımda, yapmaya çalıştığım şeye bir model olarak gösterecek modern bir roman bulmakta zorlandım.  Günümüzde feminist kurgudaki eksiklik beni dehşete düşürdü ve bu konu hakkında benimkine yakın – Güzellik normlarını çökerten, sıcak olmanın bizim kavramlarımızda ne anlama geldiği ya da bir 300 üstü kiloda anlatıcının özellikleri ve feminist gerilla savaşçıları bir grubun olduğu bir kurgu – bir roman bulmanın olası olmadığını biliyordum, romanımın özünün kadın uyanışı hakkında olduğunu yazarken fark ettim.

Spesifik olarak, onun anladığı şişman bedenine karşı hissedilen nefretin, basit bir kişisel sorun değil, politik bir sorun olduğuydu.

Bu listedeki uyanış romanlarının birkaçını zaten okumuştum ama yakın zamanda yazdığım gibi olmayan sadece ilham veren aynı zamanda beni feminist yazının zengin geleneğine bağlı hissettiren bir hazine keşfettim.  Bu anlatıların çoğu novella ya da daha kısa. Listedekilerin sadece bir tanesi 300 sayfadan daha fazla. Uyanış süreci hayatı değiştiriyor ve yoğunluğu hissetmek için mutlaka uzun bir roman gerekmiyor.

İşte benim için yayın sırasına göre kadınların siyasi uyanışı hakkında ilk 10 roman;

  1. Uyanış, Kate Chopin (1899)
  2. Ella Price’s Journal, Dorothy Bryant (1972)
  3. Shedding, Verena Stefan (1975)
  4. Sıfır Noktasındaki Kadın, Nawal El Saadawi (1975)
  5. Zamanın Kıyısındaki Kadın, Marge Piercy (1976)
  6. Renklerden Mor, Alice Walker (1982)
  7. Praisesong for the Widow, Paule Marshall (1983)
  8. Tek Meyve Portakal Değildir, Jeanette Winterson (1985)
  9. Erkeksiz Kadınlar, Shahrnush Parsipur (1990)
  10. Dirty Weekend, Helen Zahavi (1991)
Sarai Walker’ın Guardian’ına yazdığı makaleden alınmıştır.
tr_TRTurkish