Küçük Ücretsiz Kütüphaneler Festivali

Minneapolis, ilk Little Free Library Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Küçük Ücretsiz Kütüphaneler, genellikle pansiyonlarda, yerel çamaşırhanelerde, kahve dükkânlarında ve diğer halka açık alanlarda kitap paylaşım raflarıyla geleneksel halk kütüphanelerinden daha ortaklaşa bir alanda yer alıyor.

Dayandığı temel felsefelerden biri “bir kitap al, bir kitap bırak” olan bu küçük kütüphaneler, ağaçtan yapılmış bir kuş yuvasından gazete satış otomatlarına kadar birçok tasarım formunda olabiliyor.

The Little Free Library organizasyonu ilk olarak Todd Bol adındaki kişinin 2009 yılında ölen annesini anmak için evinin ön bahçesine bir okulun kitaplarla dolu tek odasının enstalasyonunu yapmasıyla Wisconsin’de başlamış. Ve daha sonra eğitimci arkadaşı Rick Brooks’la birlikte bu fikri ülke geneline yaymaya karar vermişler. İnternet sitelerinde 2011 yılında ABD genelinde 400 ücretsiz mini kütüphane olduğunu söylüyorlar.

The Little Free Library Festivali, bu yıl 21 Mayıs’ta Minnehaha Park’ta gerçekleşecek. Çeşitli yarışmalar, atölyeler, kitap takası gibi etkinliklerin yer alacağı festivalde aynı zamanda ülkenin çeşitli köşelerine dağıtılacak 100 kitaplık da üretilecek.

Bütün bunların yanında bu küçük kitaplıkların şehir yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Los Angeles ve Shreveport, Louisiana’da kaldırıldığını,aksi halde ceza kesileceğini de belirtelim. Bütün olumsuzluklara rağmen fikir yayılmaya devam ediyor.

Little Free Library1

Little Free Library

Little Free Library2

Little Free Library3

Little Free Library4

Little Free Library5

tr_TRTurkish