Fanzinciler Kadıköy’de Buluşuyor

Edebiyat Atölyesi’nin “Fanzin Sergisi” başlığı altında düzenlediği fanzin günleri başladı.

Edebiyat Atölyesinin Kadıköy’de düzenlediği Fanzin Sergisi, Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen birçok fanzini İstanbul’da meraklılarıyla buluşturuyor.

Fanzin Sergisi’nde, farklı içeriklere sahip fanzinler sergilenecek, kurulacak ortak stantta ücretsiz fanzinler katılımcılara sunulacak. 13-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Fanzin Sergisi’nin ilk gününde, “Paris’te Gece Yarısı” filminin gösterimi yapıldı. İkinci günde ise Mesken, Sıvadık ve Turşu fanzinlerinin yayıncıları, katılımcılarla söyleşecek. Aynı gün, “Capote” filminin gösteriminin ardından film hakkında, Osman Damla ve Gülin Süt’ün söyleşisi olacak.

Serginin son günü olan 15 Mayıs’ta ise ücretli kahvaltı ile “Fanzin Sohbetleri” yapılması planlanıyor. Yine aynı gün; Bakış Boşluğu, Typobak ve Öteberi fanzinlerinin yayıncıları, fanzinleri hakkında söyleşi gerçekleştirecek. Fanzin Sergisi, müzik dinletisiyle son bulacak.

Edebiyat Atölyesi ekibinden Selma Cengiz, Evrensel’e yaptığı açıklamada, Türkiye’de çok canlı bir fanzin kültürünün olduğunu ancak bu kültürün geniş kitlelere ulaşamadığına dikkati çekti. Fanzin kültürünün görünürlüğüne bu sergiyle katkıda bulunmak istediklerini belirten Cengiz, şunları kaydetti:

“Bu sergi, ‘Kendin yap’ kültürünü benimsemiş olan fanzincileri bir araya getirecek, katılımcılara da bu kültürü etraflıca aktarmayı sağlayacak. Sergiyle amaçladığımız, Türkiye’deki fanzin kültürü bağlamında, fanzinlerin yayımlanma amaçlarını ve hangi konularda yoğunlaştıklarını katılımcılarla paylaşmaktır.”

Fanzin Günleri’nin etkinlik takvimi şu şekilde:

14 Mayıs Cumartesi
11:00 Açılış
16:00 Fanzin Söyleşi / Mesken Fanzin, Sıvadık Fanzin, Turşu Fanzin
20:00 Film Gösterimi / Capote
21:30 Capote Film Söyleşisi / Osman Damla – Gülin Süt

15 Mayıs Pazar
11:00 – 13:00 Kahvaltı – Fanzin Sohbetleri ( Açık Büfe Kahvaltı, sınırsız çay, Ücret:15 TL)
14:00 Fanzin Söyleşi / Bakış Boşluğu Fanzin, Öteberi Fanzin, Typobak Fanzin
20:00 Konser

Fanzin Günleri2

Fanzin Günleri3

Fanzin Günleri4

Fanzin Günleri5

Fotoğraflar: Edebiyat Atölyesi Kadıköy

What's your reaction?

tr_TRTurkish