Jigokudani Maymun Parkı: Japonya’nın Doğal Maymun Kaplıcası

Korakukan Ryokan Kaplıca Hanı, 1800’lerin ortalarında açıldıktan sonra, kesin olarak bilinmeyen bir zamanda hanın doğal sularında yıkanan bir turist, yakındaki bir ormandan küçük bir lokma yiyecek alan bir Japon makak maymununu da yanına aldı. Jigokundani Vadisi’ndeki makak maymunlarının sonsuz miktarda atıştırmalık yeme ve kaplıcalarda keyif sürmenin yalnızca insan faaliyeti olmadığını anlamaları uzun sürmedi.

Jigokudani hotspring in Nagano Japan

1960’lara gelindiğinde, birkaç Japon makağı topluluğu – kar maymunları olarak da bilinir – Jigakudani kaplıcalarını kendilerinin ilan etti ve böylece Jigokudani Maymun Parkı doğdu. Ziyaretçiler, kaplıcalardan kendileri yararlanmak yerine, doğal ortamlarında maymun ailelerini görmeye geliyor. Jigokudani Maymun Parkı, gezginlerin huzurlu bir yürüyüş yapabileceği sakin ormanlarla çevrili.

Jigokudani hotspring in Nagano Japan
Chang Liu/Flickr

Jigokudani Maymun Parkı’nı ziyaret etmek için en iyi zaman, Jigokudani Vadisi’nin karla kaplı olduğu kış ayları. Kürklerini örten hafif bir kar tabakasıyla buharlı havuzlarda yüzen sayısız maymunu görmek gerçeküstü ve sevimli bir faaliyet. Ziyaretçilerin havuzlara girmeleri veya maymunlara dokunmaları yasak. Ancak termal havuzların yarattığı sıcaklık etrafta büyük bir rahatlık sağlıyor. Parkın tahta kaldırımı boyunca dolaşan ziyaretçilere soğuk günlerde ısınıyor.

Jigokudani hotspring in Nagano Japan
 tubasa-wings/Flickr

Yüzyıllar boyunca, Japon kültürü kar maymunlarını hilebaz, günah keçisi ya da tanrılar ve insanlar arasındaki elçi yerine koydu. Jigokudani Maymun Parkı, kar maymunlarının potansiyel karakterleri ve motivasyonları hakkında kendi sonuçlarınızı çıkarmanız için mükemmel bir yer olarak tanınıyor. İnsanlara hizmet veren bir kaplıca arıyorsanız da yakınlardaki Shibu ve Nozawa Onsen bozulmamış doğal kaplıcalara sahip.

unusualplaces.org

tr_TRTurkish