2022’de takip edilmesi gereken 6 dijital trend

McKinsey’in yaptığı yakın tarihli bir araştırmaya göre 2021 bir dönüşüm yılıydı: insanlar, şirketler ve toplum, sadece şimdiki zamanda hayatta kalma fikrine saplanmadan geleceklerini etkilemeye başlayan meselelere odaklandılar.

Sürü bağışıklığı, karantinaların bitmesi ve normale dönüş için erken umutların en azından şimdilik suya düştüğü bir yıldı. Ancak tükenmiş Z kuşağı çalışanlarının TikTok ve Instagram’dan işlerini bıraktığı Büyük Sosyal Medya İstifası Dalgası, takas edilemez tokenlerin (NFT’ler) yükselişi ve metaverse’ün tanıtılması dışında, dünyanın uzaya giden milyarderleri de şu şekildeydi: iş dünyası ve teknolojide her zamanki gibi zengin ve üretken.

Son iki yıldır yaşadığımız öngörülemeyen ortamda doğru tahminlerde bulunmak zor olsa da, 2022 yılı birçok sürprizi beraberinde getirecek. İşte 2022’de hayatı etkileyecek altı dijital trend:

Sosyal medya: daha fazla gizlilik, kalite ve algoritma düzenlemeleri

Platformlar, yayınlarda gizlilik ve içerik kalitesine odaklanacak. Son zamanlarda kamuoyunun artan eleştirilerine rağmen, Facebook’un gelirlerinin yanı sıra üye sayısını da arttırması muhtemel.

Gizlilik ve içerik kalitesi göz önünde bulundurulduğunda, tüm büyük sosyal medya platformlarının 2022’nin sonuna kadar gizlilik politikalarını güncelleyeceği ve algoritmalarında ince ayar yapacağı tahmin ediliyor. Güçlü, ilgi çekici içeriğe olan talep nedeniyle yaratıcı fenomenlerden oluşan yeni bir kabile hızla büyüyecek ve markalaşmayla katılım üzerinde büyük bir etki yaratacak.

Kısa video içeriğinin artan popülaritesi sayesinde Instagram ve TikTok’un 2022’de reklam harcamalarında bir artışa yaşaması muhtemel ve Instagram, %50’lik reklam geliri payını arttırmaya devam edecek. Müşteri hizmetleri ve ilişki yönetimi gibi yeterince kullanılmayan sosyal medya pazarlama bileşenleri yakında bu platformlarda başarılı olacak.

Meta veri deposunu girin: 2B’den 3B web’e

Mark Zuckerberg, Ekim 2021’de Facebook’un metaverse dönüşümünü simgeleyecek şekilde “Meta” adıyla marka değişikliğini duyurdu. Bu terim, sanal ve artırılmış gerçeklik olanaklarını ifade ediyor. Bazıları terimi VR kulaklıkları, AR gözlükleri ya da akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilebilen sanal bir paylaşılan alan olarak açıklıyor.

Kullanıcılar sanal ortamda etkileşim kurabilir, sosyalleşebilir, içerik keşfedebilir, oluşturabilir ve blok zinciri teknolojisi ve kripto para birimini kullanarak sanal işlemlerinden para kazanabilir. Meta veri deposu (veya web3), dijital eserler yaratarak ya da satarak etkileşimleri ticarileştiren NFT’ler ve kripto para birimleri ile özünden bağlantılıdır. 2022’de web3’ün büyük bir ticari sorun haline gelmesi bekleniyor ve bu alan Nike, Adidas, Gucci, Prada, Puma, Microsoft ve diğerleri gibi büyük markalar tarafından destekleniyor.

Kripto ve NFT alanının büyümesinin hızlanması

NFT’lerin kullanımı 2021’de arttı ve 2022’de de bu artış devam edecek. Küresel çevrimiçi ekonomide yeni bir değer değişim mekanizması olan NFT’ler, tüm dijital varlıkların ve sanat eserlerinin değerini ve işlevini değiştirdi.

NFT’ler, geçici bir hevesten yeni bir ekonomiye dönüşerek Harvard Business Review’un “dijital işler” dediği şeyi yarattı. NFT’ler, dijital alanda diğerleri gibi alınıp satılabilen benzersiz varlıklardır. Tokinize etme, hesap numarası gibi önemli bir veri parçasını, ele geçirildiğinde anlamlı bir değeri olmayan token olarak bilinen rastgele bir karakter dizisine dönüştürme işlemidir. Bu dijital paralar, gerçek hayattaki tablolar gibi fiziksel şeyler ya da dijital sanat, uygulama içi satın almalar ve hatta sanal mülkler gibi sanal varlıklar satın almak için kullanılabilir.

Frankfurt Okulu Blockchain Merkezi, önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’da tokenize edilmiş varlıklar için 1,5 trilyon ABD Doları bir pazar öngörüyor. Gayrimenkul, borç, tahviller, hisseler, telif hakları, gerçek sanat, sanal sanat ve koleksiyonların tümü tokenize edilebilecek varlıklara örnektir.

Şüphesiz ki bu, kripto para biriminin finansal kapsayıcılık konusundaki ana vaatlerinden birine ulaşmak için büyük bir adım. Alternatif ya da geleneksel varlıklara yatırım yapmak bazen ulaşılmaz ve çok pahalı olabilir. Kitle fonlaması ve Fintech – otomatikleştirilmiş ve gelişmiş finansal hizmetler sunmak için kullanılan finansal teknoloji – her büyüklükteki yatırımcının çok çeşitli varlıklara ulaşmasını sağlayacak.

Gıda ve İK hizmetlerinde yapay zeka kullanımının artması

AI, kavramsallaştırma, yaratma ve yemek yeme ya da iş arama şeklimizi değiştirebilir. Sony’nin yapay zeka ekibinin COO’su Michael Spranger, işgücü sıkıntısının birçok kuruluşun iş başvurularını değerlendirme yöntemlerini genişletmek için yapay zekayı kullanmasına neden olduğunu açıklıyor. Ayrıca gastronomide yapay zekanın en heyecan verici uygulamalarından bazılarının, şeflerin ve mutfak uzmanlarının hayal gücünü ve yaratıcılığını bugün mümkün olanın ötesinde geliştireceğini de belirtiyor. Flippy gibi robotlar şimdiden McDonalds’ta ve diğer restoranlarda hamburgerleri çeviriyor.

Artan bağlantı = daha fazla dijital dönüşüm

5G ve yeni Wi-Fi 6 standardı daha hızlı bağlantı sağlayacak; bu, dünyanın bahsettiğimiz yeni dijital trendleri benimsemesi için çok önemli. Çinli teknoloji şirketi Lenovo’nun ürün yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Jerry Paradise, 5G ve Wi-Fi 6’nın hızdan daha fazlası olduğunu söylüyor:

“Gelecekteki uygulamalar akıllı şehirleri, nesnelerin internetini ve araçtan araca iletişimi içerecek, bu da trafik akışını ve güvenliğini en ideal şekilde iyileştirecektir.”

Lenovo’ya göre, tüketiciler ve kuruluşlar fikrinden uzaklaşmaya devam ettikçe, evden çalışmak daha “hibrit” hale gelecek. BT yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu gelecekte daha küçük ve daha akıllı cihazların yanı sıra kablosuz ve gürültü önleyici kulaklıklarla ofis dışında çalışmayı umuyor. Hibrit çalışanlar yalnızca evden değil her yerden görüntülü toplantılara katılabilir ve telefon görüşmeleri yapabilir.

Yeni iş yeri, yeni beceriler

İşyeri değişimi gerçekleştiğinde, sıra becerilerin olacak. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, 2022’de yeni meslekler büyük kurumsal çalışan tabanlarının %27’sini oluşturacak ve teknolojik olarak modası geçmiş pozisyonlar ise %31’den %21’e düşecek.

İnsanlar, bilgisayarlar ve algoritmalar arasındaki işbölümünde yaşanan değişim, 75 milyon mevcut açık pozisyonu ortadan kaldırırken 133 milyon yeni iş fırsatı yaratma potansiyeline de sahip. Veri analistleri, yazılım ve uygulama geliştiricileri, e-ticaret uzmanları ve sosyal medya uzmanları yoğun talep görecek.

Müşteri hizmetleri, organizasyonel gelişim ve inovasyon yönetimi gibi birçok “insan” işinin büyümesi bekleniyor. Dolayısıyla, “işlerimizi elimizden almaktan” çok uzak olan yapay zeka, yeni iş imkanları yaratacak ve bir dizi farklı alanda istihdam sağlayacak.

Bu makale, Creative Commons lisansı altında The Conversation’dan yeniden yayınlanmıştır. Orijinal makaleyi okuyun.

bigthink

kapak görseli: note thanun / Unsplash

What's your reaction?

tr_TRTurkish