Jasmor’dan İlk Solo Albüm, “Deli Dereden Saykodelik Türküler” Yayında

Yıllardır Sis grubuyla sürdürdüğü müzikal çalışmalarla adından söz ettiren Gökhan Toker, Jasmor mahlasıyla ilk solo albüm çalışmasını yayınladı. “Deli Dereden Saykodelik Türküler”, Viya Music etiketiyle dijital platformlarda dinleyiciyle buluştu.

Albüm müzisyenin ilk solo albümü olmasının yanında Doğu–Batı sentezinin işlendiği üç enstrümantal şarkıdan oluşuyor. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın toplumsal olaylarının işlendiği albümde Anadolu–Saykodelik tarzı işlendi. Albüm içerisinde yer alan şarkıları incelediğimizde “Longing For Water” Kerbela’ya, “Soluk” Beyoğlu’nda soğuktan donarak yaşamını yitirmiş bir sokak insanına, “Sayko Beat Halayı” çocuk gelinlerin dramına adanmış.

Müzisyen albüm ile ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor;

Çalışmamız Anadolu enstrümanlarının Batı müziğiyle birleşimiyle meydana gelmiştir. Müziğe olan ilgim ilk olarak dört yaşında org ile başlamıştı. Parmaklarımın tuşlara değmesinin ardından da bir daha müzikten kopmamaya, müzisyen olmaya karar verdim. O günden beri bu yaşıma kadar hep müzik yaptım, müzik uğruna mücadele ettim.

Albümün adında ise Neşe Karaböcek’in çocukluk yıllarımda dinlediğim Deli Dere şarkısının etkisi büyüktür. Zaman ilerledikçe yaşam insanı sürüklüyor. Müzik kariyerime solist olarak devam ederken ve farklı türlerde müzik yapmaya gayret ederken parmaklarım yine orgla buluştuğunda yaşamın beni sürüklediği müzikal yolculukla his dünyamın içindekileri müziğime aktarmaya çalıştım.

Anadolu yönümdü. Anadolu motiflerini dünyadaki çeşitli yerel–etnik müziklerle bir araya getirmeye gayret ettim. Çocukluğumdaki masumiyet ile yılların avuçlarımızda biriktirdiği zorluklar Deli Dere’den akıp gitti. Benim hayat hikayemde müzik hep olmaya devam edecek. Bu albüm sürecinde manevi dünyama katkıları için Murat Ses, Efkan Şeşen, Kazım Koyuncu, Taci Uslu, Cavit Murtezaoğlu, Aşık Mahsuni Şerif, Pir Sultan Abdal, Aşık Sinem Bacı, Onno Tunç, Raj Kapoor, Lata Mangeshkar, Mukesh, Aysel Gürel, Ahmed Arif, Arkadaş Z. Özger, küçük İskender, Mustafa Özkent, Neşe Karaböcek, Cahit Kukul, Kemal Sahir Gürel ve Erkin Koray’a yani beni ben yapan tüm değerlere teşekkür ederim.” Özgür Gümüş (Eski Sis bas gitaristi) mix ve mastering desteği verdiği, müzisyen/sanatçı Aysun Timurcan’ın kapak çalışmasını hazırladığı albüm bir konseptin ilk halkası ve gelecekte bu albümün ikinci halkası da dinleyiciyle buluşacak.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish