Hayes Noble’yi Takdimimizdir, Gelecek Albüm İlk Single “Nothing Else” ile Duyuruldu

Hayes Noble, şu anda Spokane, WA’da yaşayan ve J Mascis, Doug Martsch veya Bob Mould gibi gerçek indie / punk efsanelerinin tarzında çalan 19 yaşında bir sanatçı / gitarist. İkinci uzunçaları “As It Was, As We Were”i, 21 Haziran’da 2-2-1 Press aracılığıyla dinleyiciyle buluşacağını duyuran Noble, albümden çıkan ilk single olan “Nothing Else”i paylaştı.

“Nothing Else” 2023 yazında yazıldı ve Noble’ın müzikal etkilerinin geniş bir yelpazesini yakalıyor. Melodik gürültü çıkarma, zamansız, yetişkinliği geçiş dönemini yansıtan şarkı sözleri ve patlayıcı davul molalarının bir karışımıyla Hayes, zanaatını geliştirmeye ve rafine etmeye devam ederken, dinleyiciler üzerinde kalıcı bir etki bırakacağından emin. Noble’a göre:

Bu şarkı aslında benim küçük bir kasabada büyümemi anımsatıyor. Yapacak pek bir şey yoktu ama geriye dönüp baktığımda bundan keyif alıyorum. Bunu özlüyorum. Arkadaşlarınızla yaşadığınız küçük anların, hayatınızın belirli bir dönemini tanımlayan temel anılara dönüşmesi ne kadar komik. Sounda gelince, turnede biri bir konserden sonra yanıma geldi ve ‘Dinosaur Jr. ile 90’ların screamo’su gibi çalıyorsunuz’ dedi. Bunu bir iltifat olarak kabul ettim. Bu etkiler kesinlikle var, özellikle de bu şarkıda.”

Hayes Noble, ikinci albümü “As It Was, As We Were”de giderek daha dinamik hale gelen şarkı yazarlığı ile punk rock tarzını geliştirmeye devam ediyor. Luke Tweedy (William Elliott Whitmore, Appleseed Cast, Erase Errata) tarafından kaydedilip mikslenen ve Carl Saff tarafından mastering’i yapılan albüm, on dokuz yaşındaki sanatçının hem melodik işçilik hem de şarkı sözü içeriği bakımından yeteneğini ortaya koyuyor.

Lise mezuniyetinden iki ay sonra kaydedilen As It Was, As We Were, sıcak yaz gecelerinin, ilk aşkların ve tepelerdeki gençlik ıssızlığının hikayelerini aktarıyor. Hayes bize evden ayrılmanın ve ufukta beliren boğucu kasvetin bir Z kuşağı fotoğrafını sunuyor. Mike Scheer’in (Built to Spill, Treepeople) çizimleriyle As It Was, As We Were, Noble’ın gitar odaklı indie rockçıların yeni neslinde yükselen bir yetenek olarak yörüngesini sürdürüyor.

Hayes Noble, 2021’de ilk demolarını evde kaydettiğinden beri sağlam bir takipçi kitlesi oluşturdu. Amerika’nın kırsal kesimindeki küçük bir kasabada, yapacak fazla bir şeyi ve gidecek hiçbir yeri olmadan büyüyen Hayes, zamanının çoğunu bodrum katında plak patlatarak ve egzersiz yaparak geçirdi.

Şarkılar, belirsiz gürültü ve klasik parçalardan oluşan düzenli bir sistemle büyüyen çok enstrümantalist, DIY punk etiğinin temelini attığı, müziğin merkezi bir rol oynadığı ve zevklerin on yıllara yayıldığı bir evden geliyor. 60’ların soul’undan metalin çeşitli tonlarına ve aradaki her şeye kadar, CD ve plak yığınları türler ve dönemler arasında kesişen etkiler barındırıyor. Todd Rundgren, Ian MacKaye ve Doug Martsch gibi geniş bir yelpazeye yayılan sanatçılardan ilham alan Hayes, yurtiçinden ve yurtdışından beslenen, ancak benzersiz bir şekilde kendisine ait olan bir sound inşa ediyor.

Aşağıda yeni şarkı “Nothing Else”i dinleyebilir albüm şarkı listesi ve kapak görseline göz atabilirsiniz.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Hayes Noble “As It Was, As We Were” şarkı listesi:

1: Escape

2: In Search Of

3: Comets

4: Blue To Grey

5: On Montrose

6: Nothing Else

7: Pushin’ On

8: Midcoast Kids 

9: The End

 10: Got Over It

tr_TRTurkish