Extreme’in “III Sides to Every Story”si 26 Yılı Devirdi

Hard-rock, funk, glam gibi birçok türü harmanlayan müzik anlayışlarıyla kendine farklı bir yer edinen Bostonlu topluluk Extreme’in üçüncü albümü “III Sides To Every Story” 22 Eylül 1992’de piyasaya sürülür.

Albüm, topluluğun solist Gary Cherone, gitarda Nuno Bettencourt, bas gitarda Pat Badger ve davulda Paul Geary’den kurulu orijinal kadrosu ile yayımladığı son albüm olarak geçer kayıtlara.

1990 tarihli albümleri “Pornograffitti” ve albümden çıkan “More Than Words” ile dünya genelinde başarı yakalayan topluluk için bütün oklar üzerlerindeyken yayımlanan çalışma, bu sansasyonel başarının ardından merakla beklenmektedir.

III Sides To Every Story, birçok tarzdan beslenip progresif-rock sularına kadar uzanan yapısı ile de farkını gösterirken ana hatlarıyla üç bölümden oluşur. Açılış kısmı “Yours”, politik içeriği ve gitar erbabı Nuno’nun hünerlerine sahne olmasıyla hard-rock türünde şarkılarla öne çıkarken ikinci bölüm “Mine”, daha romantik zaman zaman da topluluğun filozof kimliğinin öne çıktığı kısım olur. Son bölüm “The Truth” ise destansı ve progresif dokunuşların kucağında albümü zirveye taşıyan dakikaların yansımasıdır âdeta.

90’lı yılların sembol şarkılarından biri olan “More Than Words” ile popülerlik yaşayan topluluk için yoğun edebi içeriği ve The Beatles’dan Queen’e varan çizgide birçok lezzet barındıran bestelerden meydana gelen albüm hakkında farklı beğeni seviyelerinden bahsedilse de hakim görüş grubun başarısını işaret eder yöndedir.

Şarkıların, özellikle vokal performansları ile sarmaş dolaş bir bütünlük oluşturan orkestra düzenlemeleri ise “Stop The World” ile başlayıp giderek etkileyicilik dozu artan, bir müzikal tiyatro oyununa dönüşen, her parçasının konunun farklı detaylarını verdiği anlara nefes olur.

Kapanış bölümü aynı zamanda son darbeyi de indiren kısımdır. “Everything Under The Sun” başlığı altında açılan alt başlıklar olarak “Rise ‘N Shine”, “Am I Ever Gonna Change” ve “Who Cares?” toplamda 20 dakikalık süre boyunca dinleyiciyi hipnotize eden bir etki yaratmaktan geri kalmaz.

Büyük bölümü Florida’da bulunan New River Studios’da kaydedilen albümün orkestra bölümleri için adı The Beatles ile özdeşleşmiş Londra’daki meşhur Abbey Road Studios kullanılır.

Beste yapılarından, çok katmanlı ve zekice kurgulanmış sözel içeriği, düzenlemelerinden, enstrüman ve vokal işçiliğine kadar hayli zorlu bir kayıt süreci gerektiren albüm, hem topluluk hem de müzik çevreleri tarafından grubun en iyi çalışması olarak öne çıkarılır.

tr_TRTurkish