Efsanevi Gitarist Leslie West Yaşamını Yitirdi

Rock sahnesinin çığır açan gruplarından Mountain’ın efsanevi şarkıcı-gitaristi Leslie West, 75 yaşında yaşamını yitirdi.

West’in, Daytona, Florida yakınlarındaki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, Çarşamba sabahı hayatını kaybettiği duyuruldu.

Leslie Weinstein ismiyle 22 Ekim 1945’te New York’ta dünyaya gelen West, Manhattan, Long Island ve Forest Hills, Queens’te büyüdü. 60’lı yılların ortalarında soul-garage grubu Vagrants’ın kurucu üyesi olarak çaldıktan sonra 1969’da Mountain’ı kurdu. Grup son 50 yılda çeşitli vesilelerle dağıldı ve yeniden bir araya geldi.

Mountain’ın ilk albümü yayımlamadan önce West, “Long Red” single’ını içeren Mountain adlı bir solo albüm yayımladı ve şarkıyı Woodstock’ta Mountain ile çaldı. Şarkının performanstaki davul solo bölümü, hip-hop’ta en çok örneklenen müzik parçalarından biri oldu. 1969 Woodstock’taki efsanevi performans ise Mountain’in kariyerinin önemli noktaları arasında yer alırken bu, inanılmaz bir şekilde grubun o zamana kadarki üçüncü konseriydi

Mountain, 1970 tarihli çıkış albümü “Climbing” ve grubun imza şarkısı “Mississippi Queen” ile başlayarak rock sahnesinin unutulmazları arasına girdi. Grubun 1972’deki ilk dağılışı sonrası Cream köklerini yeni bir düzeye taşıyan West, Mountain davulcusu Corky Laing ve Cream’den Jack Bruce ile Cream tarzında bir power trio kurdu.

Farklı kadrolarla birçok kez bir araya gelen Mountain’ın son albümü 2007 tarihli “Masters of War” oldu. Tamamı Bob Dylan cover’larından oluşan albümün başlık parçasını Ozzy Osbourne seslendirdi.

Uzun yıllar sağlık sorunları yaşayan West’in, seksenlerin ortalarında diyabet teşhisi konmuş 2011 yılında ise sağ bacağı hastalığın komplikasyonları nedeniyle kesilmek zorunda kalmıştı.

Blues’dan metal’e kadar uzanan tarzıyla efsaneleşen Leslie West, 2000 yılında verdiği bir röportajda “Aşçı olmak gibidir. Herkesle aynı malzemeleri kullanabilirsiniz ancak esas olan onları nasıl bir araya getirdiğinizdir. Sonunda kendi tarzınız vardır” der.

West kariyeri boyunca, yakın zaman önce kaybettiğimiz Eddie Van Halen da dahil olmak üzere birçok hard rock ve metal müzisyeni tarafından büyük bir ilham kaynağı olarak gösterilmiştir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish