Dream Theater Davulcu Mike Portnoy’un Gruba Geri Döndüğünü Duyurdu

Dream Theater, 13 yıl aradan sonra grubun kurucu davulcusu Mike Portnoy’un geri döndüğünü duyurdu. Efsanevi davulcu, yerine geçen Mike Mangini’nin gruptan ayrılmasıyla birlikte prog-metal grubunun emektar kadrosuna geri döndü.

Grubu 1985 yılında gitarist John Petrucci ve basçı John Myung ile birlikte Majesty adı altında kuran Portnoy, Eylül 2010’da Dream Theater’dan resmen ayrılmıştı. Davulcu o sıralarda Avenged Sevenfold ile çalışmaya başlamış ve grubun merhum davulcusu Jimmy “The Rev” Sullivan’ın yerini doldurmuştu. Nihayetinde Avenged Sevenfold’da tam zamanlı bir iş bulamadı ve her iki gruptan da ayrıldı. Kısa süre sonra Dream Theater’daki işine geri dönmek için lobi yaptı, ancak Mangini’nin yerini almıştı.

Son zamanlarda yaşananlar Portnoy ve Dream Theater arasında yeniden bir bağ kurulduğunu gösteriyordu. Portnoy’un Petrucci’nin son solo albümü Terminal Velocity’de çalması ve ikilinin 2022 turnesi için birlikte yola çıkması da buna dahil.

Şimdi Portnoy gruba geri dönerken Mangini’ye de veda ediliyor.

Portnoy, “Eve döndüğüm ve kardeşlerimle yeniden bir araya geldiğim için mutluluktan havalara uçuyorum,” diyor. “Aramızda o kadar çok ortak geçmiş var ki… o kadar çok anı, o kadar çok müzik… bu yolculuğun başlamasından bu yana 40 yıla yaklaştığımızı düşününce! Birlikte yeni müzikler yaratma fikri çok heyecan verici ve yola çıkmak ve bu kadroyu daha önce hiç görememiş yepyeni bir hayran nesli için canlı çalmak için kesinlikle sabırsızlanıyorum… Ev gibisi yok!!!”

Petrucci ise şu yorumda bulundu: “Mike Mangini’nin davulculuğu başka bir dünya ve Dream Theater’da bizimle geçirdiği zaman için son derece minnettarım. Birlikte yaptığımız ve geçtiğimiz yıl ilk Grammy ödülümüzü kazanmamızla sonuçlanan muhteşem müzikten ve son 13 yılda sahnede paylaştığımız sayısız büyülü andan gurur duyuyorum. Kendisine gelecekteki müzik çalışmalarında başarılar diliyorum. Mike Portnoy’u Dream Theater’a geri döndürdüğüm için inanılmaz heyecanlıyım! Orijinal bir kurucu üye, uzun süredir arkadaşım ve inanılmaz yetenekli ve yaratıcı bir davulcu olarak, geri dönüşünün DT’ye hayranlarımız da dahil olmak üzere hepimizin sevinçle karşılayacağı yenilenmiş bir ruh, tutku ve enerji getireceğini biliyorum. Kollarımızı sıvamak ve birlikte stüdyoya geri dönmek için sabırsızlanıyorum!”

Şarkıcı James LaBrie, Portnoy’un gruba geri dönmesiyle ileriye dönük başka bir kadro değişikliği olmayacağı konusunda ısrar ederek şunları söyledi: “Mike Portnoy’un gruba geri dönmesi tam da bizim ve her şeyin olması gerektiği yer. Her şeyin bir döngüsü vardır ve bu durumda bu çok mantıklı. Bu klasik DT kadrosunun yeniden bir araya gelme ihtimali beni heyecanlandırıyor. Mutlak bir güvenle söyleyebilirim ki bu DT’nin son enkarnasyonu olacak ve geleceğimizde daha yazılacak pek çok bölüm var. İleriye ve yukarıya çocuklar!!! Tekrar hoş geldiniz MP.”

Myung ise şunları söyledi: “Orijinal davulcumuz Mike Portnoy ile tekrar bir araya gelmek harika. Majesty olarak neredeyse 40 yıl önce birlikte çalmaya başladık ve Dream Theater’ın bu bir sonraki aşamasının gelecek için neler yaratacağını görmek beni heyecanlandırıyor.” Klavyeci Jordan Rudess ise şunları ekledi: “Çekirdek Dream Theater ailesini yeniden bir araya getirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Mike Portnoy ile olan ilişkimizde benzersiz ve kelimelerin ötesine geçen bir ruh ve vizyon rezonansı var.

Mangini ise kararı anlayışla karşılayarak şunları söyledi: “Dream Theater’ın Mike Portnoy’u geri getirme kararını anlıyorum. İlk günden beri söylendiği gibi, benim yerim Mike’ın grupta üstlendiği tüm rolleri doldurmak değildi. Grubun devam etmesine yardımcı olmak için davul çalacaktım. Ana rolüm olan canlı performansımızın her gece sıkı bir şekilde çalışmasını sağlamak yoğun ve ödüllendirici bir deneyimdi.”

Portnoy geçen 13 yıl boyunca hayli üretken ve aktif bir dönem geçirdi. The Winery Dogs, Sons of Apollo ve Adrenaline Mob gibi süper grupları kurmanın yanı sıra Metal Allegiance kolektifinde ve diğer projelerde çalarak metal dünyasının en yoğun davulcularından biri oldu.

Dream Theater son albümü “A View From the Top of the World”ü 2021’de yayımladı. Bu albüm grubun toplamda 15. albümü oldu. Petrucci’nin açıklamasına göre, grup Portnoy ile birlikte devam albümü üzerinde çalışmak üzere stüdyoya geri dönüyor.

Basın bülteninde ayrıca Dream Theater’ın geçtiğimiz yaz açılışını yaptığı progresif müzik seyahat festivali “Dreamsonic” için daha fazla tarih vaat ediliyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Consequence.net

tr_TRTurkish