Deus On Yılı Aşkın Süre Sonra Dönüyor: Yeni Albüm “How To Replace It” Duyuruldu

2000’li yıllara damgasını vuran Belçikalı indie rock grubu dEUS, 17 Şubat 2023’te [PIAS] Recordings aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak olan yeni albümleri “How To Replace It”i duyurdu.

Grubun on yıl aradan sonra gelecek ilk, toplamda ise sekizinci stüdyo albümü olacak “How To Replace It”, “kendine özgü ve yaratıcı, melodik ama meydan okurcasına dengesiz” ifadesiyle tanımlanıyor ve ekleniyor “Benzersiz ve hepsinden önemlisi, kesinlikle dEUS.”

Albümün başlığı bile – gizemli, dolambaçlı – fevkalade bilinemez olarak okunuyor ve derin bir bilgelik duygusuna işaret ediyor. Barman, “Onun açıklığını seviyorum” diyor. Lirik ipuçlarını takip edin ve “bunun” romantizm ve yaşlanma ile ilgili olduğu sonucuna varabilirsiniz; biraz kısık bakın ve modernitenin tarif edilen rahatsızlık olduğuna inanabilirsiniz. Her iki durumda da entrikayı körüklemek tasarım gereğidir. Bu bir soru, bu bir cevap…karar vermek dinleyiciye kalmış.”

Şarkıcı Tom Barman gelecek albüm ile ilgili kısa ve öz bir şekilde şu detaylara değiniyor, “Önceki iki albüm için, jam sessionlar uzun ve yapılandırılmıştı – haftada beş gün, öğlen 18.00’e kadar – şarkılar zaman içinde kalıplanıp geliştirildi. Ancak How to Replace It, yoğun, kısa ve patlayıcı sıkışmalarda bir araya geldi. Çok sayıda klasik ve zaman alıcı dEUS ince ayarı ve ardından şekillendirme ile. Eski alışkanlıklar kolay bırakılmıyor…”

Çıkış albümlerinden yirmi sekiz yıl sonra, dEUS gözü pek indie emekçileri olmaya devam ediyor, her zaman ileriye gidiyor, sonsuz meraklı ve yaratıcı bir şekilde huzursuz.

Barman, “Bunca yıldan sonra pek çok festival yapmak ve pek çok yerde çalmak istiyoruz” diyor. “Bu şarkıları canlı yapmak için sabırsızlanıyoruz.”

Grubun son albümü “Following Sea”, Haziran 2012’de dinleyiciyle buluşmuştu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish