Kar ve Buz Festivali’nin Büyüleyici Heykelleri

Binlerce Çinli donmuş heykelleri görmek için ülkenin en soğuk yerlerinden birine akın ediyor. 

2000 yılında, Çin’in kuzey eyaletinin başkenti Harbin, milenyumu dev kar ve buz heykelleri yaparak karşılamaya karar verdi. Sıcaklıkların eksi 20-30 derecelerde seyrettiği acı soğukların yaşandığı kış günleriydi. Sıfırın altında sıcaklıkta, binlerce heykeltıraş ve sanatçı şehre akın ederek, daha sonra LED ışıklarla aydınlatılacak heykelleri yapmak için Songhua Nehri’nde buz taşıdı ve kesti.

Büyük heykellerin bulunduğu sanat fuarı ve donmuş blokların üstüne asırlık gelenek olan fenerlerin asıldığı çocuk dostu buz fener fuarını içeren eyaletin ünlü etkinliği Kar ve Buz Festivali, o tarihten itibaren Harbin Buz ve Kar Dünyası adıyla her yıl yapılan bir gelenek halini aldı.

Festival 5 Ocak’ta 32. yılını kutlarken, Harbin Buz ve Kar Dünyası, bu haftadan kapılarını açtı bile.

Heykeltıraşlar 750 bin metrekarelik alanda çalışırken Çin masallarından, ikonik yer ve görüntülerden esinleniyorlar. Geçen yıllarda, bir çoğu Çin Seddi, Mısır Piramitleri ve Hallgrimskirkja Kilisesi’ni elleriyle yeniden inşa etmeyi denedi.

2009 yılında Disney’in etkinliği devralmasından sonra, popüler kültürden referanslar heykeller üzerinde etkili oldu.

Şimdi, Cinderalle’nın şatosunu ya da bir Thai tapınağını yanında Mickey Mouse’ın yaşadığını görmek sürpriz değil. Geçen yıl festivalin ana tasarımları arasında 160 metrelik bir peri kulesi ve gerçek boyutlu buharlı bir tren bile vardı.

tr_TRTurkish