Nargol Arefi’nin Neşeli Yüzleri

Nargol Arefi, İran asıllı Amerikalı bir sanatçı. Tahran’da doğan Arefi, ekonomi üzerine eğitim alsa da sanat tutkusu ona yepyeni bir yaşamın kapısını açtı.

Ekonomi eğitimin ardından ikinci diplomasını sanat alanında almak için Baltimore yolunu tutan sanatçı, hayal ettiği eğitimi aldıktan sonra okulunda eğitmen olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda da serbest illüstratör olarak çalışmalarını sürdürdü. Bu güne gelirken geçtiği yol, bıraktığı izler ve ürettikleri karşımıza muhteşem bir sanatçının portresini çıkarıyor.

Nargol Arefi, sanatın gücüyle ve illüstrasyonları aracılığıyla bir nevi hikâye anlatıcısı gibi. O hem çocuklar hem de yetişkinler için illüstrasyonlar yaratıyor.

Sanatçı, son dönemlerde şaşırtıcı bir şey yaptı ve çizimlerinde sol elini kullanmaya başladı. Amacı bir değişim ve bir farklılık ortaya koymaktı. Başlangıç aşamasını geçtikten sonra sol elinin maharetlerinin sınırlarını keşfetti. Bu sınırlar illüstrasyonlarındaki minik detaylarla ilgiliydi ve onları ortadan kaldırmayı seçti.

Sadelik ve farklılık olarak yansıyan bu yeni deneyim onun kariyerinden bir dönüm noktası oldu. Kreasyonlarının gördüğü ilgi sanatçının kendisi için bile oldukça şaşırtıcı hale geldi.

Arefi’nin çalışmalarının bir diğer özelliği ise belli bir forma ve renklerde ısrar etmesi, belli bir duyguyu ileten çalışmalar üzerinde durması.

Onun renkli ve neşeli resimleri, görenleri neşeyi paylaşmaya ve çocukluk günlerini yeniden yaşamaya davet ediyor. Olumlu duyguların temsilinde tarihsel figürlerin kullanıldığı çalışmalar huzurlu bir dünyaya yolculuk sunuyor.

Indian Bride © Nargol Arefi

Napoleon © Nargol Arefi

Taibetan Girl © Nargol Arefi

AfricanWoman-Nargol-Arefi copy

sailor-Nargol-Arefi copy

matador-nargol-Arefi

Nargol-Arefi-lady-portrait copy

tr_TRTurkish