Hurda Metaller Zarif Heykellere Dönüşürse

Metal konusunda uzmanlaşmış olan sanatçı John Brown hurda parçalarını ilginç hayvan heykellerine dönüştürüyor. Brown’ın ortaya koyduğu eserler çevreci sanatın (Land Art) en dikkat çekici örneklerinden biri.

Yetenekli sanatçı, değerlendirebileceği hurda metalleri topluyor ve o hurdalar sanatçının ellerinde narin birer sanat eseri haline geliyor.

Brown, böceklerden, kuşlara, kelebeklerden yılanlara kadar geniş bir yelpazede doğanın gerçek karakterlerini vücuda getirip, onların yaşamlarından gerçek bir anı da ortaya koyarak üretim yapıyor.

Küçük büyük her bir parça istenilen şeklin ortaya çıkması için kaynakla tutturuluyor ve daha sonra her konunun doğal mimik ve işaretlerini oluşturabilmek için yağlı boya ile boyanıyor.

Gallerli sanatçı, yaptığı her çalışmanın içine sevgi ve barış duygusu katıyor. 8 yıldır şekil verdiği metal parçalarıyla yaptığı üretimlerde yaşadığı ülkenin batı kırsalının yerel faunasından ilham alıyor.

Onun heykelleri genellikle, model aldığı hayvanla anatomik olarak birebir uyuşuyor. Holly Blue ve Red Amiral kelebekleri gibi gerçek hayvan türlerinim yeniden yaratımına dayalı eserleri sanki canlıymış gibi bir his veriyor. Kelebek heykelleri onun yaptığı çalışmaların en başarılısı olarak kabul ediliyor.

Birileri onun eserlerini satın aldığında “Güzelliği aşan sonsuz tüketimde bir sembol arayan insanlar” görmek, onu en çok mutlu eden şey.

What's your reaction?

tr_TRTurkish