Candlemass’in Özüne Doğru Destansı Bir Doom Ziyafeti: Yeni Albüm “Sweet Evil Sun” Yayında

Doom metal sahnesinin temel taşlarından, İsveçli grup Candlemass’ın yeni albümü “Sweet Evil Sun”, Napalm Records etiketiyle dinleyiciyle buluştu.

Grubun çığır açan ilk albümü 1986 tarihli “Epicus Doomicus Metallicus”da yer alıp ayrıldıktan sonra 2018’de gruba geri dönen şarkıcı Johan Längquist’in karakteristik vokalleri ve grubun destansı doom köklerine uzanan soundunu kulaklarımıza kazıyan riffleriyle tam bir ziyafete dönüşen albüm, türün ustalarının en olgun melodileriyle buluşturuyor dinleyiciyi.

Kurucu üye ve bas gitarist Leif Edling albümle ilgili olarak şunları söylüyor:

Sweet Evil Sun umut, çaba, hayranlık ve başarısızlıkla ilgili. Bu, sahip olduğunuz tüm kişisel mücadelelerle ilgili, ama aynı zamanda insanlığın hiç bitmeyen çürümesiyle ilgili.

Albümü yapmak bir yıldan fazla sürdü ve üzerinde kötü bir şarkı yok! Kaydederken harika zaman geçirdik ve yayımlanmasını dört gözle bekledik. Bu Doom, Bu Metal! Bu, CANDLEMASS’ın tek bir albüme sığdırılmış özüdür!”

Gitarist Mats “Mappe” Björkman Blabbermouth.net ile yaptığı bir röportajda, çok emek verdiklerini ve bu albümde farklı bir gitar soundu üzerinde çalıştıklarını söylüyor ve ekliyor, “Sabbath gibi çalıyoruz; çok kolay ama gerçekten iyi bir sound ile.

Daha önce yaptıklarımızdan farkı buydu. Sanırım bu 2022 Candlemass. Bu albümü beğenmediyseniz, CANDLEMASS’i de sevmiyorsunuz demektir. Kesinlikle arkasında durduğumuz bir Candlemass albümü.”

Albüm bas gitarda Leif Edling, gitarlarda Mats “Mappe” Björkman ve Lars Johansson, vokalde Johan Längquist ve davulda Jan Lindh kadrosuyla İsveç, Stockholm’deki NOX stüdyosunda kaydedildi. Grup ünlü yapımcı Marcus Jidell ile iş birliği yaparak Candlemass imzalı heybetli, dumanlı gitar tonlarını, güçlü davul ve olağanüstü vokalleri layıkıyla yansıtan yüksek kaliteli bir ses deneyimi sunuyor.

Albümün yayın sürecinde ilk single “Scandinavian Gods” ve ardından albüme adını veren “Sweet Evil Sun” ile albümün ipuçlarını paylaşan grup, son düzlükte ise kardeş grupları Avatarium’un şarkıcısı Jennie-Ann Smith’in eşlik ettiği şarkı “When Death Sighs”ı dinleyicinin beğenisine sundu.

Albümün kapak çizimleri 2012 albümü “Psalms for the Dead”den bu yana grubun görsel stilinin arkasındaki mimar olan Erik Rovanperä imzası taşıyor.

tr_TRTurkish