Bilim İnsanları Kargaların Aslında Yüksek Sesle Sayabildiğini Keşfetti

Kargalar inanılmaz derecede zeki hayvanlardır. Bilimsel olarak Corvus cinsi olarak bilinen ve dünya çapında pek çok yan türü bulunan bu kuşlar parlaklıklarıyla hem bilim insanlarını hem de amatör kuş gözlemcilerini etkiler. Kurtarılan bir karga her gün kahvesini yudumlamak için kurtarıcısını ziyaret ederken araştırmacılar kargaların su seviyesinin yer değiştirmesi konusundaki anlayışını ortaya çıkardı. Top oynayabilir ve bulmaca çözebilirler. Kargaların sayabildiği ve hatta sıfır kavramını anlayabildiği uzun zamandır biliniyor olsa da artık kargaların yüksek sesle sayabildiği de görülüyor. Sayıları seslendirme konusundaki bu şok edici yetenek Science dergisinde yayımlanan bir makaleyle duyuruldu.

Diana Liao yönetimindeki araştırmacılar kargaların yüksek sesle sayıp sayamadığını araştırmak amacıyla deney yapmak için üç leş kargası seçti. Bu akıllı kuşları farklı rastgele seslere tepki olarak ses çıkaracak şekilde eğittiler. Her bir sesi duyan kuş, gürültüyü belirli sayıda gaklamayla ilişkilendirmeyi öğrendi. Ekip yeni yürümeye başlayan çocukların sayıları tam olarak kavramadan önce yaptığı yüksek sesle saymayı, nesneleri işaret edip sırayla seslendirmeyi denedi. Söyledikleri rakamlar yanlış olsa da toplam seslendirme sayısı doğru. Ancak araştırmacılar kargaların sadece oyun oynadığından endişe etmeye başladı.

Bunun yerine tetikleyicileri (gürültü ve görsel) bir düğmeyle birleştirdiler. Doğru sayıda seslendirme yaptıktan sonra karganın ne zaman yapılacağına karar vermesi ve ödül alıp almadığını kontrol etmek için cevabını göndermesi gerekiyordu. Kargalar her tetikleme için doğru sayıyı bulmak amacıyla kendi gaklamalarını şaşırtıcı derecede iyi saydılar. Çoğunlukla doğru yaptılar ve hataları çoğunlukla tek seferlikti. Liao, NPR’ye şunları söyledi: “Kargaların sesli sayma kapasitesine sahip olduğunu gösterdik, bu da küçük çocuklarda bu önemli gelişim aşamasını yansıtıyor.” Daha uzun seslendirme serilerinde yanıt öncesi duraklamalar daha uzundu; ekip bunun kuşun tepkisini planlamak için vuruş yapması olabileceğini varsayıyor. Kargaların seslendirdikleri sayıları sözlü olarak sayma ve kontrol etme yeteneği, bu yeteneğin insanlar dışında gösterilen ilk örneğidir, şok edici bir keşif ve parlak bir kuşun şapkasındaki bir tüy daha.

 Science Alert

görsel: JALONSOHU/Depositphotos

tr_TRTurkish