Bilime Göre Bulaşık Makinesini Yerleştirmenin En İyi Yolu Bu

Bulaşık makinesini doldurmanın en iyi yolu nedir? Gökyüzündeki yıldızlar kadar olasılık var gibi görünüyor, ancak her şeyde olduğu gibi, en doğrusu bilimden yardım almak. MinuteFood’tan Kate Yoshida en iyi yolu bulmak için iki uzmanla işbirliği yaptı: Dr. Bonn Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Enstitüsü’nde profesör olan Rainer Stamminger ve cihaz tamir teknisyeni Renae DuHaime.

Optimize etmenin ve temiz araçlara sahip olmanın önemini bilen Yoshida her zaman gıdanın bilimsel yönüyle ilgili. Araştırmasına başlamak için kendi bulaşık makinesinin nasıl çalıştığını görmek üzere aktif bir bulaşık makinesi döngüsü aracılığıyla bir GoPro kurdu. İnatçı yiyecek lekelerini çıkarmak için sıcaklığın, su rotasyonunun ve deterjanın birlikte nasıl çalıştığını belirleyerek bu cihazdan en iyi şekilde yararlanmayı sağlayacak bir çerçeveye sahip oldu.

Yoshida “Bulaşıklarınız, içine sığdırabileceğiniz eşya miktarını en üst düzeye çıkarmak için birbirine yakın koymak istiyorsunuz, ancak çok yakın değil çünkü o küçük su akışlarının eşyaları gerçekten temizlemesini engellemek istemezsiniz” diyor. “Eğer makine tam dolmuyorsa, gelişigüzel yaklaşım o kadar da önemli değil; sadece özellikle kirli olan bulaşıkların üst üste gelmesinden kaçının ve yerleştirmeden önce onları önceden durulamanıza gerek yoktur; İhtiyaç duydukları tek şey, artıkları çıkarmak için iyi bir kazımadır.”

Aynı prensip mutfak eşyaları için de geçerlidir. “Yüzleri aşağı doğru mu yukarı doğru mu durmalı? Uzmanlara göre yönün aslında hiçbir önemi yok; bulaşıklarınız ister yukarı ister aşağı dönük olsun temiz olmalıdır ve bu, yaptığım muğlak bilimsel testlerle temel olarak doğrulandı. ÖNEMLİ olan şey, mutfak eşyalarının sıkış tıkış dizilmesini önlemektir; başka bir deyişle, kaşıklarınızın birbirine yapışmasına izin vermeyin çünkü yine su aralarına giremez.” Her kutudaki farklı türde mutfak aletlerini, bazılarının yüzü aşağı, diğerlerinin yüzü yukarı bakacak şekilde karıştırarak bunlardan kaçınabileceğinizi ekliyor.

Sonuçta eğer bulaşıklarınız düzgün bir şekilde temizlenmiyorsa, bulaşık makinenizde bir sorun olabilir, bu nedenle kontrol ettirmeniz en iyisi olabilir. Haliyle bu makineler, uzmana göre yılda 230 saate kadar zamandan tasarruf etmemiz için üretildi.

MinuteFood: YouTube | Instagram
Laughing Squid

FOTOĞRAF: maxxyustas/Depositphotos

tr_TRTurkish