Salt’ta Sunum ve Söyleşi: Yavaş Şiddetin Tezahürleri

Salt Beyoğlu’ndaki “Havaya Dair” sergisi kapsamında 29 Haziran Cumartesi saat 15.00’te gerçekleştirilecek sunum ve söyleşi programında akademisyen Aslı Odman ile Bülent Şık bir araya gelecek.

Salt’ın, kurucusu Garanti BBVA’nın desteğiyle gerçekleştirilen Havaya Dair sergisi, 18 Ağustos’a dek Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında devam ediyor. Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından hazırlanan sergi, müşterek bir alan olarak havayı ve hava kirliliğini odağına alıyor.

Sosyal bilimci-akademisyen Aslı Odman ile gıda mühendisi-akademisyen Bülent Şık, 29 Haziran Cumartesi günü saat 15.00’te serginin gündeme getirdiği konulardan hareketle bir sunum ve söyleşi gerçekleştirecek. Salt Beyoğlu’ndaki program, Aslı Odman’ın “Havaya Karışan Yavaş Suçlar” başlıklı sunumuyla başlayacak. Odman, hava kirliliği odağında ekolojik sorunların görünmez kılınan kökenlerini tartışmaya açacak. Hava kirliliğinin en çok zarar verdiği bedenler arasındaki işçiler ve çocuklar ile en görünür olduğu mekânlardan iş yerlerini merkeze alacak. Şık ise “Çevre Kirliliği, Çocuklar ve Yavaş Şiddet” başlıklı sunumunda, Türkiye’nin en büyük sulak havzası olan Büyük Menderes Havzası’ndaki altın madeni, kömür madeni ile jeotermal enerji santrallerinin ekolojik ve toplumsal etkilerini çocuk sağlığı odağında ele alacak. Bir Arada Yaşarız Eğitim ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı (BAYETAV) ve Mekânda Adalet Derneği (MAD) iş birliğiyle yürütülen Büyük Menderes Havza Çalışması kapsamında hazırlanan rapordan bulgular paylaşacak. Program, Aslı Odman ile Bülent Şık’ın Salt’tan Eylül Şenses moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz program hakkında ayrıntılı bilgi için: saltonline.org.

Aslı Odman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. 2011’de faaliyete geçen İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin kurucu gönüllüleri arasında yer alan Odman, iktisat ve siyaset bilimi alanlarındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini Viyana Ekonomi Üniversitesi ile Viyana Üniversitesi’nde; doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde tamamladı. “Hava” ile ilişkili kentsel dönüşüm ve asbest riski, enkazın hızla molozlaştırılması, yavaş sanayi suçları üzerine yayın ve tercüme çalışmaları yaptı. Yakın tarihli çalışmaları, fabrika, tersane, üniversite, şantiye, dizi seti, maden, tarla, sera, ofis gibi çalışma mekânları ve atık mahallelerinden hareketle çevre, kent, halk ve işçi sağlığı alanlarındaki aktör-ilişki ağlarının kolektif ve müdahil bağlamlarda araştırılmasını kapsıyor.

Bülent Şık, gıda mühendisi ve akademisyen. Doktora çalışmasında çevre dostu analiz yöntemleri geliştirilmesine odaklandı. Gıda güvenliği, beslenme, ekoloji ve halk sağlığı konularıyla ilgileniyor. Gıda ve suya bulaşan çevresel kirleticiler, gıda ve suda bulunan toksik kimyasal madde kalıntılarının belirlenmesi, çocuk sağlığını tehdit eden toksik kimyasallar, sağlıklı beslenme ve gastronomi kültürü üzerine çalışmalar yapıyor. Mutfaktaki Kimyacı (2018), Bizi Yeryüzüne Bağlayan Hikâyeler (2020), Çocuklar ve Gıda Güvenliği (2022), Nehirler ve Çocuklar (2024) adlı dört yayını bulunuyor.

Havaya Dair, Salt’ın kurucusu Garanti BBVA’nın desteği, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi iş birliği, Eureko Sigorta ve Jotun’un katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

GÖRSEL:

Havaya Dair sergisinden görünüm, Salt Beyoğlu, 2024

Fotoğraf: Mustafa Hazneci (Salt)

What's your reaction?

tr_TRTurkish