Aztek Folk Metal Grubu Cabrakaän Yeni Single’ı “”Fuego”yu Paylaştı

Aztek Folk Metal grubu Cabrakaän, 17 Kasım’da dinleyiciyle buluşacak albümü “Aztlán”dan yeni single “Fuego”yu paylaştı.

Albümden çıkan ikinci single olan “Fuego”, Aztek halkının İspanyol fethiyle ilgili yaşadığı önseziler ve kabuslar hakkında bir hikâye. Grup daha fazlasını şöyle açıklıyor:

İspanyolların 1521’de gelişinden önceki on yıl içinde gerçekleşen 7’nin “İlk Kötü Alameti “ne dayanıyor. Bu alamette, bir yıl boyunca her gece gökyüzünde yanan bir ateş vardı ve gökyüzünü kanıyormuş gibi gösterecek şekilde şekillendirilmişti. Müzikal olarak, aynı anda hem sert hem melankolik, hem karanlık, hem de enerjik.”

Hızlı tempolu melodiler, büyüleyici armoniler ve ağır ritimlerden oluşan “Fuego” (Ateş), Azteklerin kendilerini gelecekteki fetih konusunda uyardığına inandıkları yedi kötü alametin kayıtlı tarihine dayanıyor.

Aslen Meksikalı olan Cabrakaän artık Calgary, Kanada’yı evi olarak görüyor. Kendilerine özgü sound’larında, anavatanlarının folklorunu alıp her yerdeki metal dinleyicisini yakalayacak sert ve ilgi çekici bir paket haline getiriyorlar. Grup bu yıl, İspanyol fethi, sömürgeleştirme ve Meksika’nın Aztek imparatorluğu Tenochtitlán’ın yenilgisine odaklanan tematik bir albüm olan “Aztlán” albümü ile dinleyiciyi selamlamaya hazırlanıyor.

Marko Cipäktli ve Pat Cuikani, Cabrakaän’ın ilk konseptini kültürel köklerini yansıtan ve güçlendiren bir müzik yaratmak üzere geliştirdi. Zamanla, ülkelerinin folklorunu heavy müzik yoluyla ifade etme ve paylaşma arzusuyla, death metal, klasik müzik ve opera ile geleneksel Meksika müziği gibi ortak müzikal ilgi alanlarına dayanan bir sound geliştirdiler. Geçmişte Cipäktli ve Cuikani’nin şarkı sözleri Aztek ve Maya mitolojisiyle etkileşim içindeydi. Yeni albümlerindeki şarkı sözleri, İspanyol fethiyle ilgili temaların ve Azteklerin yeraltı dünyası kavramı olan Mictlan gibi mitolojik kavramların bir karışımını içerecek. Gelecek albüm “Aztlán” Eluveitie, Nightwish ve Amon Amarth hayranlarını da kıskıvrak yakalayacak niteliğe sahip.

Yeni şarkı “Fuego”, albüm şarkı listesi ve kapak görseli hemen burada.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Cabrakaän “Aztlán” şarkı listesi:

1. Tonantzin – 3:50

2. Fuego – 5:28

3. Tlaloc – 4:01

4. Luces y Sombras – 3:51

5. Malintzin – 5:16

6. Mictlán – 4:25

7. Yolot – 5:16

8. Xóchitl – 2:42

9. La Cigarra (featuring Reed Alton) – 5:31

10. Mictlán (English Version) – 4:25

11. Fuego (English Version) – 5:28

Photo Credit: Angela Ambrose

tr_TRTurkish