Avusturya’nın Görülmesi Gereken Şahane Müzeleri

Avusturya’nın kültürel etkisi ülkenin küçük boyutlarını kat be kat aşıyor. Ülke 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar dünyanın en ünlü sanatçı ve müzisyenlerinin bazılarına ev sahipliği yaptı. Beethoven, Mozart ve Gustav Klimt bu Avusturya’da yaşamış olan sanatçılardan bazıları…

Sanatın gelişmesinde, Avusturya’nın dönüşümünde ve Viyana’nın bir kültür başkenti haline gelmesinde görkemli mimariyi seven, müzik ve sanat koleksiyonculuğu yapan Habsburg Hanedanı’nın desteğinin etkisi büyük olmuştur.

Büyük eserlerin yanı sıra, 20.yüzyıl Art Nouveau ve Viennese Actionism hareketinden parçalar da bugün ülkenin muhteşem müzelerinde sergileniyor.

Görsel sanatların ötesinde Avusturya’nın birçok müze evi, başlı başına doğal tarih koleksiyonlarıdır ve geçmişe açılan olağanüstü kapılardır. Birçok iyi seçenek içinden, müze severler için seçim yapmak bir hayli zor olabilir. Şayet birkaç gün ya da birkaç ay Avusturya’da olacaksanız, ziyaret listenize eklemeyi isteyebileceğiniz müzelerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kunsthistorisches Museum – Vienna

Viyana’da 1891 yılında Avusturya Macaristan Kralı 1. Franz Joseph tarafından açılmıştır. Yapı olağanüstü görkemlidir. Koleksiyonunda Michelangelo, Rubens, Rembrandt, Dürer, Raphael, Caravaggio ve Bruggel, gibi ressamların tabloları yer alır.

Naturhistorisches Museum – Vienna

Viyana’nın meşhur doğa tarihi müzesidir. Mamutlar, dinozorlar ve nesli tükenmiş deniz canlılarının iskeletlerinden, mumyalara kadar oldukça ilgi çekici parçalar görmek mümkün. Kunsthistorisches Museum’un tam karşısında yer alır.

Heeresgeschichtliches Museum – Vienna

Askeri Tarih Müzesi olarak adlandırmak yanlış olmaz. Dünya savaşları, deniz savaşları ve Avusturya- Macaristan’ın kendi savaş tarihini ortaya koyan birçok eseri barındıran müzenin açık alanda bir “tank bahçesi” var ve burada Sovyet tankları sergileniyor. Müze savaşın dehşeti konusunda hiç çekingen davranmamış. Kanlı formalardan, silahlara vahşetin tüm kalıntılarını görmeniz mümkün.

MuseumsQuartier – Vienna

Yaklaşık 70 kültürel tesis ile dünyanın en büyük kültür sanat komplekslerinden biridir. Sayısız avlusu, kafe ve dükkanları, dinlenme alanlarıyla vakit geçirmek için ideal bir yerdir. Dinlenmenin yanında sanat ve üretim deneyimi de yaşamak mümkündür.

Mozart’s Birthplace – Salzburg

Salzburg şehrinde bir sokak arasında, Mozart’ın doğduğu yer artık dünyanın en popüler müzelerinden biridir. Veziyaret etmek için iyi bir neden olarak; Müze onun çocukluğundan, gençliğine muhteşem müzikal kariyerinin izlerini bolca taşıyor.

Österreichisches Freilichtsmuseum Stübing – Graz

Visitors to the Österreichisches Freilichtmuseum can check out historic farmsteads and live artisans.

Österreichisches Freilichts Museum geleneksel köy yaşamı ve zanaat kültürünün bir tapınağı gibidir. Avusturya’nın en büyük ikinci kenti Graz yakınlarında, bir pastoral vadide,  ormanlar, tarlalar ve çayırların ortasındadır ve içinde 100 tarihi bina bulunan türünün en büyük açık hava müze kompleksidir.

Kunsthaus Graz – Graz

Graz şehrinde bulunan sanat müzesi.  Peter Cook ve Colin Fournier tarafından tasarımı yapılmıştır.  Bu bina bir şekilde Peter Cook’un 1968’de yaptığı Utopian tasarımı, instantcity’nin (zeplin içinde havada duran şehir) gerçeğe dönüştürülmüş halidir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish