5R – Burası Kuzey Ege Dedirten 5 Özellik

Saros Körfezi’nden Ayvalık’a kadar uzanan ve Çanakkale ile Balıkesir’i de içine alan Kuzey Ege’nin neresine giderseniz gidin, huzurun ve dinginliğin havası sizi etkileyecektir.

İda Dağı’nın gözyaşları, Karabiga’nın daralan nefesi, zeytinliklerin hazin sessizliği yüreğimizi burkarken, doğa bize armağanlarını verebilmek için büyük çaba harcıyor.

Rivayet olur ki; zeytin ilk ağaçtır. Barışın, bereketin ve neredeyse insanlığın sembolüdür. Kuzey Ege bölgesi de zeytin konusunda dünyanın en bereketli coğrafyalarından biridir. Aynı zamanda tarihi yerleri, turistik özellikleri, gelenekleri, halk türküleri, doğası derken sayısız güzelliğiyle Kuzey Ege sarıp sarmalayıp korumamız gereken bir bölge.

Biraz daha tanımak ya da hatırlamak için 5 başlıkta Kuzey Ege’;

1 – Zeytin ve Zeytinyağı

Zeytin

Çanakkale’den Dikili’ye kadar olan hattın gerek toprak yapısı ve iklimi, gerekse Kazdağları’nın rüzgarı karşılayıp dağıtma özelliği bölgede zeytin ağacının verimliliği ve zeytinyağının kalitesini yüksek tutmakta, hem yağlık hem sofralık zeytin hasat edilmekte, birbirinden ufak nüanslarla ayrılabilen yüzlerce çeşit de zeytinyağı üretilmektedir. Ülkemizin zeytinyağı ihtiyacının önemli bölümü bu bölgeden sağlanır.

2 – Kazdağları

Ege’nin akciğerleri olarak tanınan İda yani Kazdağları, Edremit’ten başlayarak Çanakkale’ye kadar uzanır. Kazdağları’nda Andız, Binbirdelikotu, Yüksükotu gibi birbirinden çeşitli endemik bitkiler, yöresel otlar, yaban hayvanları ve mesire alanlarını barındırır. İçindeki gölet ve şelaleler, renkli dağ köyleri ve çok çeşitli butik tesisleriile Kazdağları ülkemizde nadir bulunan bu temiz havası ile insana yaşadığını tekrar tekrar hatırlatır.

3 – Turizm ve Tarih

antandros

Tercihler genelde turistik özelliklerinden dolayı Assos ve Ayvalık ağırlıklı olsa da Kuzey Ege’nin tüm hattında denizden faydalanabilir, eğer Akdeniz’in sıcak denizini sevmiyorsanız burada güneyden kuzeye doğru serinleşen denize sahip plajlarda ülkenin en uygun fiyatlı yaz tatillerini yaşayabilirsiniz. Şifalı su kaynaklarının da çok olması Kuzey Ege’nin bir başka şansıdır. Güre’deki termal tesisler size yılın her mevsimi sağlıklı bir turizm imkanı sunmaktadır. Mitolojik hikayelerin yerleşim zeminini oluşturan Kuzey Ege, Athena Tapınağı, Zeus Altarı ve Antandros antik kenti gibi tarihi yerlerin yanı sıra yakın yüzyılların yaşamını günümüze taşıyan köy ve belde müzeleri, zeytinyağı taş değirmenleri, dönemden döneme tarihi bir yolculuk sunar gezenlere.

4 – Ege Otları

Hem Kazdağları’nda hem de deniz kenarlarında yetişen otlar köylülerce toplanır, yerel pazarlarda satılır, bunları alıp yöresel yemekler yapan restoranlar ziyaretçilere sadece Kuzey Ege’de tadabileceğiniz lezzetler sunar. Mübadele öncesinde yaşayan gayri müslimlerin miras bıraktığı yemek kültürü ve genel Akdeniz /Ege mutfağının yansıması bu otlarla önünüze gelir. Kayakoruğu, deniz börülcesi, izvinya sayabileceklerimizden birkaç tanesidir.

5 – Sokak Köpekleri

kopek

 

Çanakkale’den Ayvalık’a kilometrelerce uzanan bu hattaki her yerleşim biriminde yüzlerce sokak köpeğine rastlamanız mümkün. Bölgeye gezmeye gelenlerin bıraktıklarının haricinde iki il ve kapsadıkları ilçe belediyelerinin yeterince bakım ve kısırlaştırma yapmaması sokak köpekleri nüfusunu yüksek oranda çoğaltmıştır. Terrier’den Golden’a rastlayabileceğiniz cins köpekler kadar birbirinden farklı sevimlilikle binlerce sokak köpeği Kuzey Ege’de yaşayan insanlarla zor koşullarda da olsa dostluk içinde yaşamaya çalışmaktadır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish